17:29 / E Enjte, 27 Shtator 2018 / indeksADMonline

Shtatëzënat vuajnë nga pagjumësia, si të rehatoheni

Gruaja shtatzënë mesatarisht fle vetëm pesë orë në natë dhe më shumë se gjysma i shkon në mungesë të pushimit.

Hulumtuesit që kryen një studim të detajuar gjetën nëntë në dhjetë gratë që vuajtën nga mungesa e gjumit, ndërsa një në pesë prej tyre që patën netë ‘jashtëzakonisht të ndërprera’.

Edhe më alarmante, fakti që më shumë se gjysma qante me lot nga lodhja e rëndë, ndërsa mbanin një fëmijë të palindur, transmeton Indeksonline.

Joy Richards, specialist i gjumit në shitësin e shtratit në internet, Happy Beds, i cili e porositi studimin, tha: “Është ironike që gratë duhet të flenë më së shumti është koha kur shpesh është më e vështira. Problemet me gjumin janë diçka që pothuajse çdo grua shtatzënë kalon, për të gjitha llojet e arsyeve janë të atilla dhe vijnë nga siklet fizike që shqetësohen në mendje”.

Më shumë se katër në 10 gra vuanin gjithashtu nga sëmundja në mëngjes , por në vend se të ndihej e ndjeshme,’ nauzeja’ dhe pagjumësia i godiste natën dhe i mbante zgjuar.

Tri të katërtat kishin shumë më shumë vështirësi të tërhiqeshin nga shtrati çdo mëngjes kur ishin shtatzënë.

Gjithmonë është mirë të gjeni pozitën e mirë në shtrat, lini anash mendimet për foshnjën, paratë, jetën pas lindjes, gjithçka do të vje dhe do të kalojë me kohën. Asnjëherë mos provoni të flini në bark dhe në shpinë, pasi mund t’i ndjeni dhimbjet me të madhe./Indeksonline/.