22:05 / E Hënë, 15 Prill 2024 / FR

Shtëpia e Bardhë: Bideni nuk do të pranojë një projekt-ligj të pavarur financimi për ndihmën ndaj Izraelit

Shtëpia e Bardhë përsëriti të hënën se presidenti amerikan Joe Biden “nuk do të pranojë një projekt-ligj të pavarur” financimi për ndihmën ndaj Izraelit.

Disa republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve kanë sugjeruar që ligjvënësit të kërkojnë të kalojnë fonde shtesë pas sulmeve të Iranit.

“Ajo që ne duam të shohim është ajo shtesë dypartiake e sigurisë kombëtare që kaloi me shumicë dërrmuese, 70-29 në Senat, dhe ne besojmë se nëse (kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson) do ta vendoste atë në dysheme, do të kalonte me shumicë dërrmuese. Dhe kështu kjo është ajo që ne duam të shohim”, tha për CNN sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre.

Dhoma e Përfaqësuesve deri më tani ka refuzuar të marrë një votim mbi legjislacionin e miratuar nga Senati – i cili përfshin financimin për Izraelin, si dhe Ukrainën dhe Tajvanin – me shumë konservatorë të Dhomës që kundërshtojnë dërgimin e ndihmës shtesë për Ukrainën dhe duan politika më të rrepta të kufirit jugor të ShBA-së të përfshihen në çdo paketën e ndihmës.