09:39 / E Enjte, 22 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Si ndikon mjalti në përmirësimin e gjumit

Mjalti preferohet për shumë efekte shëndetësore që ka në trupin e njeriut, mirëpo një nga të mirat më të mëdha të tij është që ndihmon dhe përmirëson cilësinë e gjumit.

Mungesa e gjumit mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore siç janë: tensioni i lartë, diabeti i tipit 2, artriti, dhe sëmundjet e zemrës.

Nëse konsumoni një lugë çaji me mjaltë përpara gjumit, do të rrisë lehtë nivelin e insulinës e cila ndihmon në çlirimin e hormonit tryptophan.

Po ashtu mjalti ndikon edhe në përmirësimin e disponimit, kënaqësisë dhe gëzimit si dhe melatoninës, hormoni i gjumit të mirë.

Temat: