22:24 / E Premte, 03 Shkurt 2023 / Gj. Sh

Silvio Berlusconi: Duam ta fitojmë titullin e kampionit me Monzën

Presidenti i Monzas, Silvio Berlusconi nënvizoi ambiciet e larta të klubit pas fitores së tyre mbresëlënëse 2-0 ndaj Juventusit.

Ish-kryeministri i Italisë dhe pronari i Milanit mori drejtimin e Monzas në shtator 2018, duke blerë klubin ndërsa ata ishin në Serinë C. Pas hedhjes së themeleve, mbështetja e Berlusconit e lejoi klubin të ngjitej në Serie A për herë të parë.

Monza ka bërë mirë në sezonin e tyre debutues në Serie A dhe aktualisht ndodhet në vendin e 11-të në tabelë. Duke folur me lojtarët e tij në Villa Gernetto, Berlusconi diskutoi fillimisht ambiciet e tij dhe të Monzas për vitet e ardhshme.

“Që nga ardhja e Palladinos, ne kemi qenë në vendin e pestë, së bashku me Milanin. Në Monza ne vërtet besojmë, duam ta bëjmë atë të bëhet edhe më i rëndësishëm, dhe mund ta themi Adriano: duam të fitojmë Scudetton, vitin e ardhshëm ose një vit më pas”, tha fillimisht ai.

Presidenti i Monza-s më pas diskutoi rritjen e klubit në vitet e fundit dhe themelet e hedhura për të ardhmen.

“Me Monzën blemë lojtarë të rinj, dyfishuam terrenin tonë të stërvitjes, Monzello, që tani është më i madhi dhe më i bukuri në Itali. Tani kemi vendosur edhe stadiumin me një shpenzim të vogël prej 25 milionë euro.

“Por gjërat kanë ndryshuar: kur mbërritëm, kishte 300 njerëz që shikonin Monzën, tani 10,000. Duhet të jemi të bashkuar dhe kjo që kemi shkruar në dhomat e zhveshjes vlen sidomos tani, ata që besojnë në të i luftojnë të gjitha pengesat dhe ata që besojnë në të fitojnë. Ne duhet ta bëjmë Monzën të madhe”, përfundoi ai.