09:08 / E Shtunë, 14 Prill 2018

Siria, Rusia dhe Irani dA�nojnA� ashpA�r sulmin ndaj Damaskut

Vendimi i Presidentit Donald TrumpA� pA�r tA� sulmuar disa nga A�arqet ajrore nA� Siri A�shtA� dA�nuar rA�ndA� nga aleatA�t e Damaskut.

Siria, Rusia dhe Irani kanA� dA�nuar ashpA�r sulmet qA� janA� kryer nA� bashkA�punim me MbretA�rinA� e Bashkuar dhe FrancA�n nga SHBA-tA�, transmeton Indeksonline.

Ambasadori i RusisA� nA� SHBA paralajmA�roi qA� do tA� ketA� pasoja pA�r sulmet e sA� shtunA�s, sulme kA�to qA� erdhA�n nga njA� dyshim pA�r pA�rdorim tA� armA�ve kimike nA� ish kA�shtjellA�n rebele tA� DoumA�s fundjavA�n e kaluar.

a�?NjA� skenar i paracaktuar A�shtA� duke u zbatuar. PA�rsA�ri ne po kA�rcA�nohemi. Ne paralajmA�ruam se veprime tA� tilla nuk do tA� mbeten pa pasoja.a�? tha ambasadori rus Anatoly Antonov nA� Twitter.

Antov shtoi se ishte e papranueshme tA� fyente Presidentin e RusisA� dhe SHBA si poseduesi mA� i madh i armA�ve kimike nuk ka tA� drejtA� morale pA�r tA� fajA�suar vendet e tjera.

PA�rvec RusisA� edhe Irani menjA�herA� pas sulmit ka paralajmA�ruar a�?pasoja radikale pas sulmita�?.

a�?Shtetet e Bashkuara dhe aleatA�t e saj nuk kanA� prova qA� Organizata pA�r Ndalimin e ArA�mve Kimike ka marrA� njA� pozicion, ato kanA� kryer kA�tA� sulm ushtarak dhe janA� pA�rgjegjA�s pA�r pasojat rajonalea�? tha ministri i jashtA�m Bahram Ghasemi.

Kurse edhe njA� zyrtarA� i lartA� nA� njA� aleancA� rajonale qA� mbA�shtet Damaskun tha se qeveria siriane i ka paramenduar sulmet, duke shtuar se vendet nA� shA�njestA�r u evokuan ditA� mA� parA� falA� njA� paralajmA�rimi nga Rusia./Indeksonline/