20:28 / E Diele, 03 Dhjetor 2023 / C E

Skitarja e Kosovës, Sophie Sorschag nuk hyn në finale në garën e sotme të Botërorit

Skitarja e kërcimeve me ski, Sophie Sorschag, e ka përfunduar garimin e saj në Kupën e Botës në Lillehammer të Norvegjisë.

Sorschag, që debutoi për Kosovën, në disiplinën e kërcimeve nga lartësia normale, arriti të hyjë në finale, ku doli e 33-ta, ndërsa sot në kërcimet nga lartësia e madhe, nuk arriti të hyjë në finale.

Kupa e Botës është niveli më i lartë i garave në kërcimet me ski dhe ato zhvillohen në vende të ndryshme të botës brenda një sezoni.

Sorschag iu kthye garave pas dy viteve pushimi shkaku i lëndimit, për çka pritshmëritë janë që në garat e ardhshme të ketë paraqitje më të mirë bazuar në potencialin që ka.

Shpresojmë që ajo t’i sjellë medalje Kosovës në ardhmen.