08:17 / E Hënë, 26 Tetor 2020

Skocisë i bjer “luga në mjaltë”, zbulon minierën e arit

Është një zonë e pasur me male, gurë dhe pejsazhe të egra të natyrës.

Tani, në një nga parqet më mahnitëse në Skoci po përgatitet të hapët miniera e parë e arit në vend.

Miniera Cononish, afër Tyndrum në Loch Lomond dhe Parkun Kombëtar Trossachs, pritet të fillojë prodhimin para fundit të nëntorit, shkruan Indeksonline.

Ai do të mbështesë dhjetëra punë lokale dhe shpresohet të jetë i pari në një seri faqesh të krijuara në vitet e ardhshme.

Kompania prapa projektit, Scotgold Resources, po synon të prodhojë 23,500 ons ari (666kg) mesatarisht në vit dhe beson se mund të rikuperojë më shumë se 176,000 ons (5000kg) në total – me vlerë 255 milion funta (288 milionë euro) me çmimet aktuale.

Rreth 25 përqind e arit do të dalë në një formë të përshtatshme për t’u shitur drejtpërdrejt argjendarëve e cila do të etiketohet si ari skocez autentik. /IndeksOnline/