75 Mall Live Search
19:27 / E Enjte, 13 Qershor 2024 / FR

Sonte mblidhet kabineti izraelit i luftës

Korporata e Transmetimeve Publike Izraelite raporton se kabineti do të diskutojë këtë mbrëmje përshkallëzimin e armiqësive në veriun e Izraelit, raporton Aljazeera.

Hezbollahu është zotuar të rrisë intensitetin e sulmeve ndaj Izraelit pasi ushtria izraelite vrau një nga komandantët e saj të lartë ditë më parë.

Zyrtarët izraelitë kanë premtuar vazhdimisht se vendi do të rivendosë sigurinë në rajonin e tij verior, qoftë me diplomaci apo me mjete ushtarake. Raportet tregojnë se SHBA-ja aktualisht po përpiqet në prapaskenë për të parandaluar shpërthimin e luftës së gjithanshme midis Hezbollahut dhe Izraelit.