12:54 / E Hënë, 16 Prill 2018

Sony prezantoi Xperia XZ2 Premium me kamer mA� tA� fuqishme

VetA�m dy muaj mA� parA� nga debutimi i Xperia XZ2 nA� Kongresin Mobil BotA�ror, Sony A�shtA� rikthyer me Xperia XZ2 Premium.

Ky telefon mban tA� njA�jtin dizajn me XZ2 por sjell njA� kamer, ekran, bateri dhe specifika tA� tjera tA� pA�rmirA�suara.

XZ2 Premium del nA� shitje nA� verA�. A�mimi ende nuk A�shtA� bA�rA� i ditur por nuk ka pA�r tA� qenA� i lirA�. XZ2 kushton 800 dollarA� dhe varianti Premium mund tA� shkojA� deri nA� 900 apo 1,000 dollarA�.

Telefoni vjen me ekran 5.8-inA� 4K me mbA�shtetje pA�r video HDR. Sipas Sony pA�rmirA�simi mA� i ndjeshA�m A�shtA� kamera. XZ2 Premium ka dy tA� tilla.

Kamera sekondare nuk A�shtA� njA� lente telefoto apo zmadhimi por njA� sensor 12-megapiksel monochrome krahas sensorit kryesor 19-megapiksel me ngjyra.

XZ2 Premium arrin njA� ISO prej 51,200 ndA�rsa videot shkojnA� deri nA� 12,800.

Konfigurimi me dy kamera sjell me vete edhe funksionalitetit portret tA� cilin Sony e quan a�?Bokeh Mode.a�?

XZ2 Premium mund tA� regjistrojA� video 960fps me rezolucion 1080p. Gjithashtu telefoni ka mA� shumA� RAM prej 6GB dhe mA� shumA� kapacitet baterie prej 3,540 mAh.

Telefoni vjen me Android 8.0 Oreo dhe Snapdragon 845.