19:09 / E Diele, 10 Shkurt 2019

Sony Xperia XA3 vjen me ekran 21:9 pa ‘dhëmbë’

Një raport i gjatë 18:9 është bërë i zakonshëm pasi industria e telefonit kaloi në një stil me prerje në ekranet.

Disa kompani kanë zbatuar edhe më shumë variacione 18.5:9 dhe 19:9 të marrëdhënieve në ekran, ndërsa Sony tani zbaton një raport 21:9 për telefonin e ardhshëm Xperia XA3.

Pajisja e re e prodhuesit japonez do të ketë një ekran dukshëm më të gjatë, pa asnjë prerje dhe një raport proporcional 21:9. Sony nuk do të vendosë një vrimë në ekran për kamerën dhe në vend të kësaj ka një dizajn të vjetër me një aparat fotografik në kornizën e sipërme.

Specifikimet e ekranit janë të panjohura për momentin, por raportet sugjerojnë se XA3 mund të ketë një ekran 5.9 inç me rezolucion 2560 x 1080p.

Po ashtu, pritet një sistem me dy kamera në anën e pasme 23MP + 8MP me blic të dyfishtë LED. Në pjesën e poshtme të telefonit ndodhet porti USB-C, ndërsa sensori i gjurmëve të gishtave ndodhet në anën e kornizës.

Telefoni do të ketë çip Snapdragon 660, i kombinuar me 4GB RAM dhe 64GB hapësirë ruajtëse, dhe bateri 3500mAh.

Pritet që Sony Xperia XA3 të prezantohet gjatë MWC 2019 në Barcelonë.