18:57 / E Enjte, 30 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Thaçi për mediat serbe: Isha i detyruar të filloja formimin e Gjykatës Speciale

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha se nënpresidenti amerikan Michael Pence konfirmoj se SHBA-të do të jenë të përfshira në mënyrë aktive në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës.

“Dialogu tashmë po hyn në një fazë të re dhe përfaqësuesja e lartë e BE-së Federica Mogherini ka nevojën për një mbështetje të tillë. Prandaj është e domosdoshme që Amerika të ketë një rol në këtë proces”, ka thënë Thaçi në një intervistë me portalin beogradas Remarker, transmeton Indeksonline.

Ai vuri në dukje se kohët e fundit ishte në Uashington për t’u takuar me zëvendëspresidentin amerikan Michael Pence nga i cili ai ka marrë konfirmimin se Uashingtoni është i përfshirë në mënyrë aktive në dialog.

“Roli i tyre është të sjellin më shumë besueshmëri, besim dhe qëndrueshmëri në proces”, tha Thaçi.

I pyetur se kur do të krijohet Unioni i komunave serbe, Taçi ka thënë se “Sa më shpejt, aq më mirë do të jetë sepse kjo është në përputhje me ligjet e Kosovës, dhe kjo është një detyrim ndërkombëtar që Kosova e mori përsipër në Bruksel”, ka thënë ai.

Thaçi më këtë rast u bëri thirrje të gjithë serbëve që janë larguar për t’u kthyer në Kosovë.

“Ne do të bëjmë gjithçka në fuqinë tonë për t’i akomoduar të larguarit dhe t’i integrojmë në shoqërinë kosovare”, tha Thaçi.

Ai shtoi se ftesa për presidentin serb Aleksandar Vuçiç për të vizituar Prishtinën ishte “gjithmonë i hapur”.

“Unë nuk kam marrë një ftesë për të vizituar Beogradin, por unë kam qenë i gatshëm të vijë kur thirrja të vije”, ka thënë Hashim Thaçi.

Duke folur për formimin e Gjykatës Speciale për krimet e pretenduara të UÇK-së, ai tha se formimi i gjykatës ishte i domosdoshëm për të ruajtur partneritetitn me ndërkombëtarët.

“Në mënyrë për të ruajtur partneritetin me NATO-n, BE-në dhe SHBA-të, kam filluar dhe duke punuar që kjo gjykatë të votohet në Kuvendin e Kosovës. Kosova ka detyrimet e saj. Politikisht kam paguar çmimin e një vendimi të tillë, por unë mendoj se ajo ishte e vetmja rrugë”, tha Thaçi.

Ndërkaq sa i përket akuzave për trafikimin e organeve njerëzore gjatë luftës në Kosovë, Thaçi tha se ky është një trillim dhe nuk ka asgjë të vërtetë në këtë histori.

“Këto akuza janë fantashkencë, nuk ka ndodhur asnjëherë. Ishte një gënjeshtër e tmerrshme dhe një lajm i fabrikuar që u hartua për të tërhequr vëmendjen”, tha Thaçi.

I pyetur për të komentuar mbi faktin se krerët e Serbisë interpretuan marrëveshjet e nënshkruara gjatë negociatave të Brukselit si një fitore, Thaçi tha se nuk është e pazakontë që udhëheqësit serbë të festojnë humbjen.

“Është e njëjta mënyrë kur Millosheviqi në vitin 1999, kur trupat serbe u tërhoqën nga Kosova, ai e festoi atë si një fitore. Ivica Dacic në disa mënyra të njëjta ka vazhduar me këto saga të “fitore”, por realiteti është se Kosova e pavarur dhe sovrane, ashtu si Serbia dhe ne takohemi dhe flasim si dy shtete sovrane dhe të barabarta”, ka përfunduar intervistën e tij Presidenti Thaçi. /Indeksonline/