09:05 / E Shtunë, 24 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Trump kundër transgjinorëve, kërkon nga gjykata që të ndaloj hyrjen e tyre në ushtri

Administrata e presidentit Donald Trump i ka kërkuar Gjykatës së Supreme  që sa më shpejtë të vendos një ndalesë për hyrjen e transgjinorëve në ushtri.

Arsyeja pse po kërkohet kjo ndalesë pasi që ky komunitet cilësohet si rrezikshmëri për gatshmërin ushtarake dhe imponon një barrë të paarsyeshme për ushtrinë, transmeton Indeksonline.

Vitin e kaluar Trump befasoj Penatagonin kur me anë të një deklarate tha se qeveria nuk do të lejoj transgjinorët të jenë pjesë e ushtrisë.

Grupet e lirive të civilëve dënuan këtë kërkesë të administratës së presidentit duke e quajtur si diskriminuese./Indeksonline/