18:37 / E Hënë, 28 Tetor 2019 / indeksADMonline

Trump “qorton” shefin e Apple, për një temë të pazakontë: Dizajnin e iPhone

Presidenti amerikan Donald Trump ka nisur një “qortim” të ri në drejtim të drejtorit ekzekutiv të Apple, Tim Cook për një temë të pazakontë: Dizajnin e iPhone.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të premten pasdite, presidenti amerikan publikoi një cicërimë përmes së cilës e ka kritikuar Cook mbi vendimin e Apple në vitin 2017 për të larguar butonin fizik të “Home” në pjesën e përparme të modeleve të reja të iPhone.

Trump shkroi: “Për Tim: Butoni në iPhone ishte më i mirë se Tërheqja!”

Që nga modeli i parë në 2007, iPhones shfrytëzuan një buton fizik në shtëpi që i ktheu përdoruesit në ekranin fillestar.

Por një dekadë pasi doli telefoni origjinal, edicioni i vitit 2017 i iPhone, iPhone X, u bë versioni i parë që shmangu butonin në favor të kontrolleve të rrëshqitjes që kërkojnë nga përdoruesit të rrëshqasin gishtat nëpër ekran në gjeste të ndryshme.

Nuk është e qartë se çfarë e shtyu Trumpin të bëjë një pretendim të tillë për ndryshim tani, më shumë se dy vjet pasi u zbatua për herë të parë, dhe një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë nuk i është përgjigjur menjëherë kërkesës së Business Insider për koment.

Por Trump ka qenë i zëshëm për dizajnin e smartphone, edhe në të kaluarën.

Përgjatë 2013 dhe 2014, Trump kishte shkruar shumë herë në Twitter për besimin e tij se Apple duhet të prezantojë një iPhone me një ekran më të madh – diçka që kompania përfundimisht e bëri, duke filluar me iPhone 6 Plus.

Gjithashtu, as edhe një zëdhënës i Apple nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së Business Insider për koment.