15:45 / E Martë, 24 Prill 2018 / indeksADMonline

Truproja i Bin Ladenit jeton nA� Gjermani, merr 1,100 euro social A�do muaj

NjA� tunizian qA� dikur mbronte nga afA�r Osama Bin Ladenin, jeton nA� Gjermani prej vitit 1997 dhe pA�rfiton plot 1.168 euro ndihmA� sociale A�do muaj.

Shifra A�shtA� zbuluar nga njA� qeveri rajonale, pasi a�?Alternativa pA�r GjermaninA�a�? (AfD), njA� parti e ekstremit tA� djathtA� hapi debatet mbi njA� person tA� quajtur Sami A.

Media gjermane nuk e raporton emrin e plotA� tA� tij, pA�r shkak tA� kufizimeve ligjore mbi privatA�sinA�. E megjithA�se ka qenA� njA� nga njerA�zit mA� tA� afA�rt tA� Bin Ladenit, truprojA� e tij, ai mohon lidhjet me xhihadistA�t.

Deportimi nA� Tunizi A�shtA� pA�rjashtuar, pA�r shkak se dyshohet se ai mund tA� torturohet nA�se dA�rgohet atje. Tortura, ndA�rkohA�, A�shtA� e ndaluar bazuar mbi KonventA�n europiane tA� tA� Drejtave tA� Njeriut.

Bin Laden drejtoi rrjetin xhihadist a�?al-Qaedaa�? dhe miratoi sulmet terroriste tA� 11 shtatorit tA� vitit 2001 nA� Shtetet e Bashkuara, pA�rpara se tA� qA�llohej pA�r vdekje nga forcat speciale amerikane nA� Pakistan, nA� vitin 2011.

TA� paktA�n 3 nga pilotA�t kamikazA� tA� sulmeve tA� 11 shtatorit ishin pjesA�tarA� tA� qelizave tA� a�?al-Qaedaa�?-s tA� bazuara nA� Hamburg, nA� veri tA� GjermanisA�.

Sipas dA�shmitarA�ve tA� njA� gjyqi antiterror nA� Gjermani, nA� vitin 2005, Sami A. kishte shA�rbyer pA�r disa muaj gjatA� vitit 2000 si njA� prej truprojave tA� Bin Ladenit nA� Afganistan. Ai e mohon kA�tA�, por gjykatA�sit nA� Dyseldorf u besuan mA� shumA� dA�shmitarA�ve, transmenton TCH.

Sami A. u hetua pA�r lidhjet e pretenduara me a�?al-Qaedaa�?-n, por nuk u akuzua formalisht. Ai jeton nA� Bochum sA� bashku me bashkA�shorten gjermane dhe 4 fA�mijA�. Pasi mori lejen e rezidencA�s sA� pA�rkohshme nA� Gjermani, nA� vitin 1999, ai iu nA�nshtrua disa kurseve teknologjike dhe u transferua nA� Bochum nA� vitin 2005.

Aplikimi i tij pA�r azil u refuzua nA� vitin 2007, sepse autoritetet e listuan atA� si njA� rrezik pA�r sigurinA�. Ai thuhet se paraqitet A�do ditA� nA� stacionin mA� tA� afA�rt policor.