15:32 / E Premte, 07 Tetor 2022 / B O

Ukraina nxjerr në fushëbetejë raketat më të frikshme deri tani

Ofensiva e nisur nga Ukraina për të rimarrë tokat e humbura vazhdon. Lajmi se 5 persona humbën jetën nga bombardimet ruse në Kherson mëngjesin e sotëm rriti tensionin në rajon. Ndërkohë që ndodhin këto, sëfundmi është shfaqur edhe arma e fundit që do të përdoret nga Ukraina, e cila ka një fuqi shkatërruese të frikshme si edhe preçizion tepër të madh.

Deri më tani ukrainasit kanë përdorur sistemet raketore amerikane HIMARS, të cilat njihen si ndër më të avancuarat për të goditur objektiva ushtarakë deri në qindra kilometra larg, por raketat e fundit duket se e rrisin edhe më tepër aftësinë e Ukrainës për të goditur forcat ruse në zemër të tyre.

Llogaria në Tëitter ‘Ukraine Weapons Tracker’ njoftoi se trupat ukrainase përdorën raketat HIMARS/M30A1 të furnizuara nga SHBA-ja në frontin Kherson. Këto sisteme janë më të avancuara se ato të mëparshmet dhe mësohet se janë përdorur për të goditur objektiva shumë thellë në brendësi të vijës së frontit të rusëve.