13:21 / E Diele, 02 Shtator 2018 / indeksADMonline

Ura e shkatërruar e Novi Sadit nga NATO ndërtohet përsëri

Ura e lumit Dunav në Novi Sad është ndërtuar përsëri dhe është inauguruar gjatë ditës së djeshme. Në ceremoninë e inaugurimit ishte presidenti serb Aleksander Vuçiç dhe komisionari evropian Johannes Hahn.

Vuçiç tha se kurrë më shumë se sot na duhen urat, pasi që ato na drejtojnë drejt të ardhmes dhe qëllimeve tona, transmeton Indeksonline.

Kjo urë e Novi Sadit që qytetarët serb e quajnë ‘Ura e Zezelj’ ishte shkatërrua nga bombardimet e NATO-së në vitin 1999. Kjo është njëra nga tre urat e bombarduara nga NATO në vitin 1999. /Indeksonline/