21:29 / E Shtunë, 29 Shtator 2018 / indeksADMonline

Vuçiq: Askush nga Kosova s’ka çka të kërkoj në veri, sot u shkelën marrëveshjet e Brukselit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thirrur sonte një konferencë të jashtëzakonshme për media, në të cilën ka folur për vizitën që presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka bërë sot veriut të Kosovës.

Në këtë konferencë, Vuçiq ka thënë se nga 26 marsi e deri më sot, Kosova ka kërcënuar për herë të tretë paqen dhe qetësinë e serbëve, transmeton Indeksonline.

Sipas tij, Kosova po e bën një gjë të tillë për të destabilizuar Serbinë dhe serbët atje.

“Sot është hera e tretë në muajt e fundit, përkatësisht nga 26 mars të këtij viti, mënyra absolutisht të papërshtatshme, aktet provokative e autoriteteve të Prishtinës kërcënuar paqen dhe u përpoq për të marrë një përgjigje nga Serbia që mund të përfitojnë nga një pjesë e komunitetit ndërkombëtar për më tej sotonizimi i vendit tonë”, theksoi Vuçiq.

Ai ka vlerësuar se kjo sjellje e autoriteteve nga Kosova po bëhet pa të drejtë dhe në kundërshtim me marrëveshjen e arritur në Bruksel.

Po ashtu, ai ka thënë se Prishtina në këtë drejtim e ka edhe mbështetjen e aleatëve kryesor të perëndimit.

“Me 110-130 pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës, të gjithë të armatosur me pushkë, sot kanë marrë kontrollin në rrugët që dërgojnë në Gazivodë, dhe objektet në afërsi të liqenit të Gazivodës, brutalisht sulmuan katër njerëz. Ata nuk kanë asgjë për të kërkuar në veri të Kosovës me pushkë, për këtë gjë nuk është njoftuar fare Beogradi zyrtar.”, ka thënë tutje Vuçiq, duke shtuar se politikanët kosovarë nuk kanë çka të kërkojnë në veri.

Tutje,  i pari i Serbisë foli edhe për arrestimin e Marko Gjuriqit muaj më parë në veri nga autoritetet kosovare.

“Këtë vit, më 26 mars, populli që dergjej në heshtje u sulmuan nga shqiptarët, fillimisht hedhur në dysheme në një dhomë, pastaj u arrestua Marko Gjuriç, në mënyrë për të poshtëruar atë, nuk e kuptuar se vetë koha degraduar. Ne kërkuam që ai të lirohej, dhe vetëm në 19.22 ajo u soll në kalimin administrativ Merdarë. Sot, e gjithë Serbisë rreth mesditës dinte se Forcat Speciale Shqiptare bastisi Gazivoda, në 13:55 gjeneralin kryesor i KFOR-it thotë se ata nuk kanë asnjë informacion në lidhje me atë”, shtoi Vuciq.  /Indeksonline/