12:47 / E Premte, 14 Shtator 2018

Uragani bllokon qytetin, banorët kërkojnë ndihmë përmes mediave sociale

Shpëtuesit e Uraganit Firence po përpiqen me dëshpërim të shpëtojnë dhjetëra njerëz të bllokuar në çati  nga një përmbytje katastrofike e shtëpive prej 10 metrash.

Familjet e mbërthyera në shtëpitë e tyre ose ata të cilëve të dashurit u janë bllokuar kanë paraqitur kërkesa urgjente në mediat sociale, pasi ekipet me anije shkojnë nga shtëpia në shtëpi, transmeton Indeksonline.

Kishte pohime të pakonfirmuara në mediat sociale se trupat u panë duke lundruar në ujë në New Bern, Karolina e Veriut, pasi një rritje e stuhisë e kishte mbytur qytetin bregdetar.

Një banor i dëshpëruar shkroi: “Nëse dikush mund të ndihmojë … makinat tona janë nën ujë dhe kështu shtëpia jonë është e mbërthyer dhe e bllokuar. Telefononi për të vdekurit, ju lutem dërgoni ndihmë”.

Një stacion televiziv lokal, WCTI, lëshoi ​​një paralajmërim të zymtë: “Nëse duhet të shkosh atje, duhet të gjesh një sharrë me zinxhir (nëse mundesh) dhe mund ta presh veten kështu që të mos bllokohesh”.

Stuhia përfundimisht u bë rreth orës 6 të mëngjesit (koha 11am në Mbretërinë e Bashkuar), pasi mbylli bregun lindor të SHBA-së për orë të tëra.

Rreth 200 banorë, të cilët vendosën të qëndrojnë në shtëpi ose nuk ishin në gjendje të largoheshin pavarësisht nga një urdhër evakuimi janë shpëtuar. Ndërsa,  rreth 150 të tjerë ende ishin duke pritur pasi niveli i ujit vazhdoi të rritet në orët e hershme të premten./Indekonline/.