08:07 / E Shtunë, 01 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

‘Vija e Kuqe’, ja pse Xhorxh Bush ishte ‘babai’ i Kosovës

Në takimin e vitit 1992 mes Presidentit Xhorxh Bush dhe Presidentit Berisha në Washington, i pari me një president amerikan dhe atij shqiptar, u vendos “Vija e Kuqe” për Sllobodan Millosjevic, që të tërhiqej nga Kosova.

Kështu dëshmon Sali Berisha, e këtë dëshmi e provon edhe Xhorxh W Bush në vitin 2007 kur bëhet presidenti i parë amerikan që viziton Tiranën, nga ku deklaron: “Tani është koha, është vendimi im, Kosova do të jetë shtet i pavarur”. Edhe Presidenti W. Bush një lloj si babai i tij,zgjedh që vendimin për Kosovën ta bëjë publik në krah të Sali Berishës. /Syri.net