11:54 / E Mërkurë, 02 Maj 2018 / indeksADMonline

Vrasja e Agim Bucit në market, autori kishte këtë plan

Zbardhet dinamika e grabitjes me pasojë vdekjen në Kamzë. Dy grabitësit, Vladimir Kurti dhe Rruzhdi Hode, kanë shkuar në këmbë deri te marketi, duke e parkuar makinën në një rrugë tjetër.

Para se të hynin në market, Kurti e ka pajisur Hodën me një thikë buke dhe vetë ka nxjerrë pistoletën. Në momentin që ai i është afruar kasës, aty ka qenë fëmija i mitur i Agim Bucit. Në këto kushte, Rita Buci ka tentuar t’i ndalë grabitësit, duke qëlluar me produkte ushqimore Kurtin dhe ky i fundit e ka qëlluar më pistoletë në këmbë duke e plagosur.

Pasi ka dëgjuar të shtënën, Agim Buci ka sulmuar Kurtin në tentativë për ta ndalur, por është qëlluar në bark nga grabitësi. Më pas, Kurti dhe Hoda kanë dalë të maskuar dhe me vrap deri në bulevardin “Berisha” dhe më pas kanë hequr maskat, duke ecur normalisht drejt mjetit.

Pasi kanë marrë mjetin, janë drejtuar për nga lumi ku kanë hedhur sendet me të cilat kryen grabitjen. Ndërkohë, arma e krimit ende nuk është gjetur dhe vijojnë kërkimet në lumë.