75 Mall Live Search
08:58 / E Enjte, 13 Qershor 2024 / mp

Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Socialistëve (PD) Ivan Vukoviq tha se ka informacione të besueshme se janë duke u zhvilluar përgatitjet për kandidaturën e Milo Gjukanoviqit për zëvendëssekretar të përgjithshëm të NATO-s.

Deri më tani, nëntë anëtarë të Aleancës, përfshirë Turqinë, qëndrojnë prapa kësaj nisme, saktësoi Vukoviq.

“Këtë informacion e kam marrë falë portalit turk. U pyeta dhe pyeta një mikun tim nga Stambolli, i cili është mjaft i pozicionuar dhe ka lidhje të mira në lidershipin politik turk. Më tha se është e vërtetë dhe se po punojnë për këtë. E kuptova që Turqia është një nga vendet anëtare të aleancës së NATO-s që e mbështet, duhet patjetër të kërkojmë mendimin e partnerëve tanë ndërkombëtarë, të vendeve të tjera të NATO-s, por do të jetë që aty ku ka tym të ketë zjarr”, tha Vukoviq në një paraqitje të ftuar në lidhjen radiofonike të Anetena, M.

Vukoviq beson se do të ishte e pazakontë që ky informacion të kalonte pa antifushatën e mediave tabloidike pro-serbe dhe proruse. Ai shton se fushata e fortë dhe e vazhdueshme negative shumëvjeçare e vështirëson punën e DPS-së. “Do të ishte e pazakontë për ne nëse nuk do të ishte kështu… Pra, ju funksiononi në një sistem ku çdo ditë jeni të inkriminuar nga dhjetë parti të ndryshme, bëhet shpifje individuale dhe kolektive, fushata më e ndyrë e mundshme e insinuatës… Ne janë në atë masë sa, po të doja të bëja shaka, mësova se do të ishte e pazakontë të zgjoheshe një mëngjes dhe të kuptosh se kjo është e kaluara jonë e shëmtuar, se nuk ka më tabloide, se nuk ka më kuazi portale se jemi bërë shoqëri normale” – tha Vukoviq.