19:54 / E Mërkurë, 25 Mars 2020

Xhaka e Shaqiri duke kënduar bëjnë thirrje për qëndrim në shtëpi

Skuadra e Kombëtares së Zvicrës kanë bërë një video mjaftë kreative.

Futbollistët e skuadrës zvicerane, përfshirë këtu edhe Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin kanë kënduar këngën “imagine”, shkruan IndeksOnline.

Po ashtu futbollistët kanë treguar që kanë dhuruar mjete për për infermierërt zviceranë në mënyrë që të blejnë materiale mbrojtëse.

Përveq tjerash futbollistët kanë bërë thirrje për qëndrim në shtëpi, shkaku i përhapjes së koronavirusit./IndeksOnline/.

View this post on Instagram

Together with my teammates from the Swiss national team, we would like to show our solidarity with a viral clip of the song “Imagine“ that really inspired us. It shall give you courage and hope. In addition, we’re donating to the Swiss Nurses Association so that they can buy urgently needed protection material for their nursing staff. It’s crucial that we all stick together and follow the official guidelines. Please make sure to stay at home in order to protect yourself and others, that’s how we fight this virus. But most importantly: stay positive, as one #TEAM we can do this! 🇨🇭⚽️💪#stayhome #flattenthecurve #weareone #protectyourselfandothers #socialdistancing #coroNO #natimitderschweiz

A post shared by XS (@shaqirixherdan) on

Mos i humb