19:04 / E Martë, 23 Janar 2018 / indeksADMonline

Zbulohet arsyeja pse gratë kanë dhimbje gjatë ciklit, shkencëtarët: Kemi gjetur ilaçin

Shkencëtarët kanë zbuluar arsyen pse disa gra kanë periudha më të rënda se të tjerët.

Pas disa vite hulumtime, një ekip ka identifikuar një proteinë kyçe që ndihmon në rreshtimin e mitrës gjatë menstruacioneve, duke kufizuar humbjen e gjakut.

Ata gjetën se disa gra kanë nivele më të ulët të oksigjenit në gjakun e tyre, duke çuar në një prodhim më të ngadaltë të kësaj proteine, dhe për këtë arsye kanë edhe humbje më të madhe të gjakut.

Gjakderdhja e rëndë prek një në tre gra dhe mund të çojë në anemi të rëndë- ku nuk ka mjaft qeliza të kuqe të gjakut për të transportuar oksigjenin nëpër trup, transmeton Indeksonline.

Terapitë aktuale janë të bazuara në hormone dhe shpesh e parandalojnë shtatzëninë.

Por trajtimet hormonale të cilat përdoren tani gjithashtu mund të rezultojnë edhe me efekte anësore dhe në shumë raste, gratë që përjetojnë periudha të rënda gjatë menstruacioneve mund të kalojnë në histerektomi.

Studiuesit e Universiteti të Edinburgut studiojnë rreshtimin e mitrës, të njohur si endometrium.

Ata zbuluan se niveli i ulët i oksigjenit- i njohur si hipoksi- stimulon prodhimin e një proteine të quajtur HIF-1, e cila nxitë humbje më të madhe të gjakut.

Testet të zhvilluar mbi minj duke përdorur një ilaç për të rritur nivelet e HIF-1 çuan në përmirësimin e ripatimit të indeve dhe zvogëlimin e humbjes së gjakut.

Sipas studiuesve këto rezultate të studimit, ofrojnë “shpresë” për terapitë.

Sipas tyre, kjo do ju ndihmojë grave të kenë edhe më pak dhimbje gjatë këtij cikli./Indeksonline/