15:35 / E Shtunë, 25 Mars 2023 / Bejta

Zelensky: Nuk kam marrë propozim paqeje nga presidenti kinez

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se nuk ka marrë një propozim për të ndërmjetësuar paqen midis Ukrainës dhe Rusisë nga Kina.

Zelensky i tha Japan News se ai dha “mesazhe të drejtpërdrejta” përmes kanaleve diplomatike se donte të fliste me liderin e Kinës Xi Jinping, por nuk mori një përgjigje.

“Nuk kam marrë një propozim nga Kina për të ndërmjetësuar. Nuk kam marrë një propozim për t’u takuar”, tha ai.

Zelensky shprehu gjithashtu skepticizëm për propozimin 12-pikësh të Kinës që bën thirrje për një armëpushim dhe negociata paqeje, duke thënë se “respektimi i sovranitetit dhe integritetit territorial” duhet të jetë i pari.

Kina deri më tani ka refuzuar të dënojë agresionin e Rusisë.

Plani 12-pikësh i Pekinit u kërkon të gjitha palëve të respektojnë sovranitetin e të gjitha kombeve, të mbrojnë objektet bërthamore, të lehtësojnë eksportet e grurit dhe të mbrojnë civilët dhe të burgosurit e luftës.

Megjithatë, propozimi bën thirrje gjithashtu për braktisjen e “mentalitetit të Luftës së Ftohtë” dhe “ndalimin e sanksioneve të njëanshme”, retorikë e përdorur shpesh nga Pekini për të kritikuar përgjigjen e Perëndimit ndaj luftës.