17:23 / E Diele, 01 Janar 2023 / C E

​Villa e Emery më mirë se Tottenham

Futbollistët e Aston Villa mundën skuadrën e Tottenhamit si mysafirë në Londër në ndeshjen e parë të Premier League në 2023.

Ishte ndeshja e parafundit e xhiros së 18-të të ligës elitare angleze, e cila u mbyll me rezultat 0:2.

Tottenham ishte favorit para ndeshjes, patën mundësi të rikthehen në Top 4 me fitore, por i zhgënjyen plotësisht tifozët.

Pas një pjese të parë të kujdesshme dhe vetëm disa mundësish e gjysmë mundësish, skuadra e Contes vazhdoi me dhimbje në ndeshjen e parë të vitit të ri si në atë të kaluar. Përsëri, për të dhjetën herë radhazi, ai ishte i pari që pësoi gol në një lojë konkurruese.

Në minutën e 50-të të lojës, braziliani Douglas Luiz gjuajti nga një distancë e largët, Ugo Loris e devijoi topin shkurt, Oli Watkins ishte i pari që ia doli, ia ktheu Emiliano Buendia-s dhe argjentinasi e futi në rrjetë me një gjuajtje të saktë.

Ishte goli i parë në Premier League në vitin 2023.

Që nga ai moment vendasit shkuan edhe më fort drejt portës së mysafirëve nga Birmingham, por goli i ri sërish ra nën tribunën veriore ku ndodhej porta e Tottenhamit. Douglas Luiz ishte sërish në një nga rolet kryesore, ai luajti një pasim të dyfishtë me kapitenin John McGinn, vrapoi në një hapësirë boshe ku skocezi e gjeti në mënyrë ideale për – 0:2 në minutën e 73-të!

Pas kësaj disfate, skuadra e Contes qëndroi në vendin e pestë me 30 pikë, dy më pak se Manchester United në vendin e katërt. Skuadra e Unai Emery është në vendin e 12-të me 21 pikë.

Në raundin tjetër, më 4 janar, Tottenham pret rivalët e qytetit Crystal Palace, ndërsa Aston Villa pret fqinjët e tyre nga Wolverhampton në të njëjtën ditë.