11:11 / E Diele, 28 Tetor 2018 / indeksADMonline

Alumin vs Çelik? Ja cila rrotë është më e fuqishme

Ndërsa dimri po afron në hemisferën veriore, afrohet edhe dilema e vjetër – se cilat goma të dimrit janë më të përshtatshme, ato nga aliazhi apo çeliku.

Nuk ka dyshim se ato me rreth aliazhi duken shumë më të mira se ato të çelikut, por dukja nuk është gjithcka kur bëhet fjalë për ngasje në rrugët e ngrira dhe me gropa.

Ajo që ka rëndësi është se sa të forta janë rrotat dhe se si ato merren me goditje – të tilla si goditja e një vrima të madhe në asfalt.

Një mënyrë ekstreme për të testuar rezistencën rrotave është t’u nënshtrohen fuqisë së shtypit hidraulik. /IndeksOnline/