23:09 / E Enjte, 19 Prill 2018

AndroidA�t ju spiunojnA� tek kinezA�t

Keni njA� telefon me sistem operimi Android? Ju mund tA� jeni mes 700 milionA� pA�rdoruesve, telefonat e tA� cilA�ve dA�rgojnA� nA� mA�nyrA� tA� fshehtA� gjithA� tA� dhA�nat tuaja nA� KinA�.

Mbi 700 milionA� pajisje tA� tilla dA�rgojnA� pa dijeninA� tuaj dhe automatikisht A�do 3 ditA� tA� gjithA� mesazhet tuaja, historikun e telefonatave, listA�n e kontakteve, historikun e vendndodhjes dhe gjithA� tA� dhA�nat e aplikacioneve tA� instaluara nA� KinA�.

Ky A�shtA� zbulimi i bA�rA� nga ekspertA�t e sigurisA� a�?Kryptowirea�? fillimisht nA� 2016, i raportuar edhe nga NewYork Times, zbulim qA� A�shtA� pA�rforcuar sA� fundmi.

Ata thonA� se kjo A�shtA� vA�rejtur tek tA� gjitha pajisjet sistemi i tA� cilave pA�rditA�sohet nga kompania kineze a�?Shanghai AdUps Technologya�?.

Markat e telefonave qA� kjo kompani u ofron shA�rbimet e saj janA� kryesisht ato kineze, si ZTE dhe Huawei.