14:35 / E Mërkurë, 20 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

 Berlusconi tregon strategjinë që të fitoj Milani

Ish-presidenti i Milanit, Silvio Berlusconi në një deklaratë për Premium Sport ka treguar mundësinë që Milani të ketë sukses.

Ai ka thënë se Gatuso duhet të luaj me dy sulmues dhe me një mbrapa, që këtë pozicion ta luaj Bonaventura.

Unë jam ish-presidenti, por unë mbetem një tifoz i madh i Milanit. Ndjej një dhimbje të fortë, ndonjëherë unë mezi e shoh të gjithë ndeshjen sepse nuk jam dakord me disa lojtarë dhe formën e tyre. Sistemi që na ka çuar në suksese të shumta nuk duhet të harrohet, domethënë ai me dy pikat sulmuese. Një nga këto duhet të jetë Suso, ndërsa Bonaventura duhet të luajë si Kaka. Me këtë formë, dy kampionët tanë Suso dhe Jack, për të cilën duhet të shtojmë një kampion të tretë që kemi, dmth. Donnarumma, janë të destinuara të bëjnë krahë dhe janë shumë lart. I kisha të gjitha ndeshjet në sezonin e kaluar të ekzaminuar nga një mik dhe doli se asnjë vertikalizim nuk ishte marrë nga pika jonë e vetme. Me këtë modul, ka pasur lojëra ku nuk kemi qenë kurrë në shënjestër për tërë kohën. Krahët duhet t’i bëjnë ato mbrapa, siç ndodhi me Sacchi, kështu që në zonë ka më së paku tre lojtarë që presin për vertikalizime. Një Gattuso bëj fatin tim të madh të mirë, por me formën në një tip ju nuk shkoni kudo“, ka thënë Berlusconi. /IndeksOnline/