22:04 / E Hënë, 16 Prill 2018

Besnik Hasi: Nuk kam pasur kontakte me FFK-n, A�ndA�rroj stolin e ShqipA�risA�

Besnik Hasi mund tA� konsiderohet si njA� nga ikonat e futbollit shqiptar, pA�r karrierA�n e tij futbollistike nA� perA�ndim, por edhe atA� prej trajneri. I rritur profesionalisht nA� perA�ndim, ai nA� moshA�n 27-vjeA�are mbA�rrin nA� KombA�taren kuqezi si shqiptari i parA� i KosovA�s qA� debutonte me KombA�taren.

NA� njA� intervistA� pA�r Top Channel, Besnik Hasi rrA�fen momentet e para tA� kontakteve me skuadrA�n pA�rfaqA�suese.

a�?Ishte trajneri i atA�hershA�m Medin Zhega qA� mA� kontaktoi pA�r interes tA� KombA�tares shqiptare. Ishte fillimi i vitit 2000. MA� pas pata edhe kontakte me Igli Taren, i cili mA� bindi se KombA�tarja po bA�nte njA� skuadA�r konkurruese pA�r aktivitetet ndA�rkombA�tare, si pA�rfaqA�sues tA� vendit tonA�. Ishim larguar shumA� herA�t nga Kosova dhe KombA�tarja jonA� nA� atA� kohA� nuk ekzistonte. Kur erdhi ftesa e ShqipA�risA�, normal qA� mburresha dhe kisha njA� kA�naqA�si tA� veA�antA�. Mbaj mend ndeshjen e parA� kur luajta, ishte njA� miqA�sore nA� TiranA� me MaltA�n. NA� stadium ishin rreth 2.500 vetA�, sepse nA� atA� kohA� nuk vinin shumA� tifozA� nA� stadium. Kur filloi himni kombA�tar, nisi ajo rrA�qethje qA� tA� mbA�rthen. Nuk ishte ndonjA� ndeshje Champions League apo e kupave tA� tjera tA� EuropA�s qA� kisha luajtur deri nA� ato momente, ishin ndjenja krejt tA� tjera qA� tA� mungonina�?, rrA�fen Hasi.

NA� ato vite, shumA� gjA�ra nuk funksiononin dhe KombA�tarja, sipas Hasit ishte njA� ekip gjysmA�amator.

a�?Mbaj mend stA�rvitjen e parA�. QA�ndronim nA� Dajt, shumA� larg vendit ku duhej tA� stA�rviteshim. Nuk kishim njA� plan programi qA� tA� theksonte se a�?nesA�r nA� mA�ngjes bA�het stA�rvitjaa��, apo gjA�ra tA� tilla. Zgjohem dhe pyes se kur ishte stA�rvitja. MA� thanA� a�?Ja prit tA� zgjohen tA� gjithA�, do pyesim, do bisedojmA� e pastaj stA�rvitemia��. Kjo ishte diA�ka qA� nuk e kisha parA� ndonjA�herA� nA� karrierA�n time. MA� pas shkuam pA�r ta��u stA�rvitur nA� QendrA�n stA�rvitore a�?Dinamoa��. Fusha ishe nA� gjendje tA� mjerueshme, stA�rvitja na kapi nA� njA� orar qA� po errA�sohej dhe fusha nuk kishte drita. Ishte vA�llai i njA� prej lojtarA�ve tanA�, qA� qA�ndronte aty, ai qA� reagoi e tha a�?Nuk ka gjA� se po ndez unA� dritat e Benzita��. Mendova me vetea��Bobo ku paskam ardhura�?, tregon mA� tej Hasi.

PA�r tA�, kulmi i asaj KombA�tareje nA� tA� gjitha kA�ndvA�shtrimet ishte fitorja pA�rballA� kampionA�ve tA� EuropA�s, GreqisA�.

a�?Ndeshja me GreqinA� i pA�rmbledh tA� gjitha nA� ato vite. Ata sapo ishin shpallur kampionA� tA� EuropA�s dhe kjo ishte ndeshja e parA� zyrtare, pasi ishin shpallur kampionA�. Ishte shtator, atmosfera nA� ShqipA�ri kishte tA� gjithA� javA�n qA� ishte ndezur. NA� atA� kohA� ishim shumA� mA� profesionistA�. Kur shkuam pA�rpara ndeshjes nA� stadium, sheshi a�?SkA�nderbeja�� ishte mbushur plot. ThamA� me vetea��sa��paskan shkuar ende nA� stadium kA�ta? Kur arritA�m mA� pas nA� stadium, ai ishte i mbushur plot e pA�rplot. Ata qA� pamA� janA� ishin tifozA�t qA� nuk kishin siguruar dot biletA� e kishin mbetur jashtA�. Dhe normal, si A�do herA� pA�rpara ndeshjes, kur futemi nA� stadium shohim barin pA�r tA� vendosur se A�farA� takash do tA� mbajmA� pA�r lojA�n. Atmosfera ishte e paparA�, unA� kisha luajtur me Realin e Madridit me 60-70 mijA� shikues, derbin e BelgjikA�s, por prapA� nuk krahasohej me atA� atmosferA�, sepse ishte vendi im. NA� njA� moment isha me Igli Taren dhe ai mA� pa qA� u emocionova, e mA� tha a�?Ej, ej, prit, prit sa��ka filluar ende lojaa��. I thashA� se ajo ishte hera e parA� qA� e shihja vendin tim nA� kA�tA� mA�nyrA�a�?, zbulon Hasi nga pA�rjetimet e tij.

NA� vitin 2013, emri i Besnik Hasit, i cili nA� ato kohA� ishte zA�vendA�strajner i Anderlechtit, pA�rmendet zyrtarisht si kandidaturA� pA�r postin e KombA�tares kuqezi.

a�?Ishin bisedime shumA� pozitive me Presidentin e FederatA�s. Ishte njA� vendim shumA� i vA�shtirA�, pasi isha shumA� i lA�kundur nA� atA� moment. Doemos, kur vendi yt tA� bA�n njA� ofertA� pA�r tA� qenA� trajner provon njA� krenari, njA� pA�rgjegjA�si. NA� ato momente isha zv.trajner dhe nuk kisha pA�rvojA� si trajner i parA�. Tek Anderlechti mA� respektonin shumA�, qoftA� si klub, qoftA� presidenti. Nga ana tjetA�r kisha edhe respektin e Presidentit tA� FederatA�s, Armand Duka. Ishte njA� vendim shumA� i vA�shtirA�. I pata thA�nA� edhe Presidentit Duka se ishte njA� vendim qA� nuk mund ta merrja vetA�m, pasi duhej tA� konsultohesha edhe me presidentin e Anderlechtit, pasi i detyrohesha shumA�. Ai sigurisht nuk mA� la e mA� tha a�?duhet tA� rrish kA�tua��, ndaj dhe kur e mora atA� vendim ishte shumA� e vA�shtirA�. Edhe mA� e vA�shtirA� ishte qA� ta��ia thoja kA�tA� Presidentit Duka. Ai mA� kishte dhA�nA� shumA� besim dhe mA� kishte lA�nA� kohA�n nA� dispozicion pA�r tA� vendosura�?, shprehet Besnik Hasi.

Pak muaj mA� pas, nA� vitin 2014, Hasi merrte postin e trajnerit tA� Anderlechtit.

a�?Mbaj mend fjalA�t e presidentit tA� Anderlechtit, Roger Vanden Stock, kur mA� vendosi si trajner. MA� tha: Besnik, tA� kam si fA�mjA�n tim, sepse ke kaq vite nA� kA�tA� klub. Por si trajner i parA�, ti e kupton qA� ditA�t i ke tA� numA�ruara! Po e di a�� i thashA�, a�� do tA� vijA� njA� ditA� qA� do tA� largohesha. I thashA� gjithashtu se, mA� mirA� sesa atje unA� nuk kisha ku tA� gjeja, pasi isha si nA� shtA�pinA� time. Jetoja vetA�m 5 km larg stadiumita�?, tregon Hasi.

Dy vitet e suksesshme me Anderlechtin, ku fitoi kampionatin dhe kupA�n, e rritA�n nivelin e kA�rkesave ndaj Besnik Hasit.

a�?Vendimi pA�r tA� shkuar te Legia ndoshta ishte njA� revoltA�, sa mA� shpejt. Kisha oferta shumA� tA� mira qA� i mbylla vet, qA� tA� mos shkoja. Nuk e di, isha nA� luftA� me vetveten dhe mora njA� nga vendimet me mA� pak mundA�si. GjithA� shokA�t dhe familjarA�t e mi mA� thanA� se bA�ra dy zgjedhje nA� vendet ku urrejnA� shqiptarA�t. MA� pas erdhi vendimi pA�r tek Olympiacosi i Pireut, sepse e konsiderova njA� skuadA�r shumA� tA� madhe. Doja qA� tA� shkoja e tA� bA�ja njA� rezultat tA� mirA�. Por, fati u kthye nA� drejtim tjetA�r aty. Ndoshta ka qenA� edhe mA� e vA�shtirA� sepse kam qenA� shqiptar, ndoshta, por unA� nuk e mendoj ashtu, sepse nuk ia lejoj vetes ta mendoj ashtu. UnA� jam shqiptar, edhe pse kam pasaportA� belge, sepse mua nA� BelgjikA� mA� njohin pA�r shqiptar. UnA� nuk mund ta mohoj qA� jam shqiptar. UnA� jam njeri sA� pari dhe sA� dyti jam shqiptar dhe krenohem me atA� qA� jam. FA�mijA�t e mi kanA� lindur nA� BelgjikA� dhe flasin gjuhA�n shqipe, madje me dialekt tA� GjakovA�s, sepse janA� mA�suar nA� shtA�pi. DA�shpA�rimi A�shtA� qA� nuk vazhdova mA� tutje dhe nA� imazhin tim mA� kanA� dA�mtuar kA�to dy klubea�?, shprehet Hasi.

Vitet e fundit, me njohjen e pA�rfaqA�sueses sA� KosovA�s, mes trajnerA�ve tA� kombA�tareve, por edhe federatave ka filluar njA� rivalitet i pashmangshA�m.

a�?Para se Kosova tA� pranohej nA� UEFA ishte shumA� mA� e lehtA� pA�r ShqipA�rinA�, sepse tA� gjithA� talentet mbarA�shqiptarA� vendosnin pA�r ShqipA�rinA�, ndA�sa sot janA� dy ekipe. DjemtA� qA� kanA� prejardhjen nga Kosova luajnA� pA�r KosovA�n dhe A�shtA� e natyrshme. Por, ka edhe nga ata qA� zgjedhin ShqipA�rinA�, sepse A�shtA� njA� ekip shumA� i mirA� dhe kjo si skuadA�r ka traditA�. Ka futbollistA� qA� e shohin KombA�taren si shkallA� qA� tA� shkojnA� mA� lart, qA� A�shtA� e gabuar pA�r mua, sepse KombA�taren nA� radhA� tA� parA� duhet ta ndjesh dhe mA� pas vijnA� tA� tjerat. Sigurisht qA� zgjedhjet e futbollistA�ve tani nuk janA� mA� tA� lehta, sepse janA� dy kombA�tarea�?, thotA� Hasi.

Po vet Hasi, a do tA� zgjidhte sA�rish ShqipA�rinA� nA� kA�to kushte?

a�?Nuk e di. Do tA� ishte shumA� e vA�shtirA�. Jam i kA�naqur qA� nuk e kam pasur mundA�sinA� tA� zgjedh, sepse nuk A�shtA� e lehtA�a�?, deklaron gjakovari.

MegjithatA�, ai zbulon se ka provuar edhe fanellA�n e KombA�tares sA� KosovA�s, edhe pse fshehurazi.

a�?GjashtA� muaj pasi lashA� KombA�taren e ShqipA�risA�, nA� atA� kohA� KombA�tarja e KosovA�s nuk ishte ende e pranuar, u zhvillua njA� turne nA� Turqi dhe Kosova luajti me ArabinA� Saudite. Nuk ishte ndeshje zyrtare dhe duhej tA� luhej nA� njA� fushA� qA� nuk e dinte askush, sepse kishin frikA� se reagonte Serbia nA� UEFA. Isha dhe unA� nA� atA� ndeshje, a�?Duhet tA� kemi kapiten pA�r kA�tA� ndeshjea��, mA� thanA�. Fituam 0-1. Ishte eufori e madhe, sepse sa��kishte njerA�z. VetA�m ata qA� e organizuan ndeshjen dhe pjesA�tarA�t e stafit tA� Federates sA� KosovA�s. NdjenjA� shumA� pozitive, sidomos pA�r ata A�una, sepse e morA�n si arritje qA� luajtA�n pA�r KombA�taren dhe fituana�?, zbulon Hasi.

Por cilat janA� ofertat e pamundura tA� karrierA�s sA� Hasit, si futbollist?

a�?UnA� mendoj se, si futbollist kam arritur maksimumin. Kam pasur njA� moment qA� u ktheva nga Gjermania te Genku, sapo ishim shpallur kampionA� nA� BelgjikA� dhe kisha njA� ofertA� nga Real Sociedad. E kam ende nA� shtA�pi ofertA�n e tyre, e ruaj ende. NA� atA� kohA� ishte lufta nA� KosovA� dhe tifozA�t e Genkut shprehA�n solidaritetin e tyre, sepse unA� kisha filluar tA� mblidhja ndihma pA�r ta. GjakovarA�t kishin lA�nA� shtA�pitA� dhe ishin strehuar nA� ShqipA�ri, rrinin nA� kampet pA�rreth TiranA�s dhe DurrA�sit dhe ata, kur u shpallA�m kampionA�, mA� ndihmuan shumA�. Ndihmuan rreth 350 familje, me ndihma modeste, por ishte njA� shpresA� pA�r tA� gjithA�. Dhe ngaqA� ata treguan aq shumA� mirA�si pA�r mua, unA� nuk mund tA� pranoja ofertA�n e Sociedadit dhe i thashA� menaxherit se nuk doja tA� shkoja. a�?Do tA� flasim me presidentina�� mA� tha, por unA� refuzovaa�?, shprehet Hasi.

NdA�rkohA� qA� oferta tA� parealizuara ka pasur edhe pA�r postin e trajnerit.

a�?Ka qenA� njA� moment kur isha trajner tek Anderlechti dhe kam folur me disa njerA�z nga Fiorentina, por asnjA�herA� nuk u bA� konkrete. Por pA�r mua ishte shenjA� respektia�?, thotA� Hasi.

NjA� dA�shirA� e madhe pA�r tA� mbetet gjithsesi drejtimin i KombA�tares kuqezi.

a�?NA� futboll asnjA�herA� nuk A�shtA� momenti ideal. Sot jam pa punA� dhe pa klub dhe Federata Shqiptare e ka trajnerin. Mbase kur ShqipA�ria tA� mos ketA� trajner unA� do tA� kem njA� klub, por dA�shira A�shtA� e madhe dhe as nuk e mohoj dot dhe askush tjetA�r qA� ka luajtur edhe pA�r KombA�taren, qA� ka dA�shirA� tA� drejtojA� KombA�taren. Shpresoj qA� njA� ditA� do tA� jetA� rasti im tA� jem trajner i KombA�taresa�?, thekson trajneri gjakovar.

Sa i pA�rket KombA�tares sA� KosovA�s, duket se ai nuk ka qenA� asnjA�herA� nA� preferencat e tyre.

a�?Nuk e di a kam qenA� nA� listA�n e tyre, por unA� sa��kam pasur asnjA� kontakt me asnjA� nga Federata e KosovA�s, apo nga ndonjA� qA� punon pA�r FederatA�n e KosovA�sa�?, mbyll intervistA�n e tij pA�r Top Channel, Besnik Hasi.