18:23 / E Enjte, 22 Nëntor 2018 / indeksADMonline

‘Blici’ kap 58,568 shoferë duke tejkaluar shpejtësinë brenda dy jave

Kamerat e shpejtësisë janë një fakt i bezdisshëm i jetës në shumë vende për shoferë, por një qytet në Itali ka instaluar një dhe ka kapur një numër të çmendur të thyerjes së limiteve.

Ne nuk flasim qindra apo mijëra, por 58,568 raste në vetëm dy javë. Kjo është një figurë e çmendur në vetvete, por bëhet edhe më tronditëse kur konsideron se qyteti ka vetëm rreth 120 banorë.

Sipas BBC, kryebashkiaku i qytetit vendosi të instalojë një aparat fotografik si pjesë e një gjurmimi, pasi dhjetra banorë u ankuan. Ndërkohë që qyteti priste të kapte pak njerëz, kryetari Pieve di Teco Alessandro Alessandri i tha ANSA se “Është vërtet çmenduri” pasi banorët kalojnë rregullisht këtë rrugë.

Kufiri i shpejtësisë në këtë rrugë është 50 km/orë, ndërsa njëri nga mijëra shoferët është kapur me shpejtësi 135 km/orë. Ndërsa kjo ishte një rekord, dhjetëra makina të tjera u kapën duke udhëtuar me shpejtësi më të madhe se 100 km/orë. /IndeksOnline/