20:50 / E Hënë, 08 Tetor 2018 / indeksADMonline

Buffon zbulon se pse qëndroi në Juventus pas ”Calciopolit”

Gianluigi Buffon ka shpjeguar se pse ai qëndroi me Juventusin pas skandalit, ”Calciopoli” – për t’ju thënë tifozëve, ”në momente të vështira, unë do të jem këtu”.

Portieri i Paris Saint-Germain e ka fituar Kupën e Botës kur Juventusi u dëbua në Serie B, dhe mund t’i bashkohej ndonjë klubi të kalibrit më të madh aso kohe.

Para kësaj, ai zgjodhi të mbetej te ”Zonja e Vjetër”, duke e fituar Serie B dhe duke u rikthyer në elitë po atë sezon, transmeton IndeksOnline.

”Në futboll, ju mund të dërgoni një mesazh jashtë me besnikëri”, tha Buffon për L’Equipe.

Image result for buffon psg

”Për t’ju thënë tifozëve: ‘Në momente të vështira, unë do të jem këtu’. Ne luajmë për reputacionin tonë, paratë, titujt dhe shumë gjëra”.

Buffon gjithashtu ishte vlerësuar mirë në Francë para se t’i bashkohej PSG-s, duke i ndaluar tifozët e Italisë nga vërshëllimat drejt ”La Marseillaise” para një ndeshje ndaj Les Bleus.

”Kurrë nuk i kam numëruar veprimet e mia. Kurrë. Ky ishte një moment special dhe unë ndjeja diçka në zemrën time atë moment”, shtoi Buffon./IndeksOnline/