20:46 / E Mërkurë, 05 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Të lani me rregull dhëmbët tuaj ulë rrezikun e hipertensionit

Ta pastroni dhëmbët tuaj me rregull do të thotë se rrezikoheni më pak nga  tensioni i lartë i gjakut, thonë  hulumtimet e reja, transmeton Indeksonline.

Një studim që përfshiu 36 mijë e 500 gra të moshuara gjetën se ato që kishin humbur dhëmbët kishin 20 për qind më shumë gjasa për të pasur hipertension.

Përmirësimi i higjienës dentare mund të zvogëlojë rrezikun e një çrregullimi serioz që prek mbi një të katërtën e të rriturve, thonë shkencëtarët.

Kjo mund të çojë në sulme në zemër, goditje, çmenduri dhe sëmundje tjera potencialisht fatale./Indeksonline/