07:35 / E Martë, 07 Maj 2019 / indeksADMonline

Dy vjet nga zgjedhja e Macron në krye të Francës

Para dy vitesh Emanuel Macron bëhet president i Francës. Kandidati i pavarur më 7 maj 2017 fitoi zgjedhjet Presidenciale në Francë.

Macron bëhet presidenti më i ri në moshë në historinë e Francës, dhe po ashtu presidenti i parë që nuk vjen nga dy partitë kryesore tradicionale, që prej themelimit të republikës moderne më 1958.

Rreth 45 milionë votues patën vendosur që të zgjedhin kandidatin e qendrës së majtës që t’i udhëheqë në një mandat pesë vjeçar. /Indeksonline/