22:08 / E Martë, 12 Qershor 2018 / indeksADMonline

E dashura më braktisi pasi e tradhtova, por tani..

E kam tradhtuar të në të dashurën time, kam pasur seks brilant me shoqen e saj më të mirë. Tani jam ndarë dhe nuk mund të ndalem së menduari për ishin .

Unë dhe ish-partnerja ime jem 22 vjeç dhe jemi njoftuar dy vite më pare në punë. Ne u ndamë menjëherë – ajo është aq e bukur dhe e çmendur pas meje.

Para një kohe ajo pranoj një pozitë në punë dhe u dërgua në një kursë trajnimi për disa javë në një qytet tjetër, gjë që bëri që gjërat midis nesh të tensionohen. Për disa ditë nuk kemi folur.

Rrallë herë kam dal pa të, por një natë pranova një ftesë nga shokët e mi për një festë. Aty e kam takuar shoqen e saj, i cila është 21 vjeç.

Ne biseduam e vallëzuam dhe ndjeva një shkëndijë mes nesh. Kuptova se po kënaqesha për herë të parë pas një kohe, shkruan Bota sot”.

Ajo u largua herët, por më dërgoi me një mesazh flirtues dhe lamë të takohemi ditën e nesërme. Kafja u kthye në drekë dhe ne shkuam në shtëpinë e saj. Isha i entuziazmuar të jem me të në ato momente, pastaj u puthëm, ishte fantastike.

Seksi që bëmë ngjasonte me premtimin, por më pas u ndjeva keq pasi unë po e tradhtoja të dashurën atë mbrëmje.

Për të shkurtuar një histori të gjatë, dikush i tha asaj se shoqja e saj dhe unë ishim parë në pijetore në krahët njëri-tjetrit. Ajo kërkonte sqarime nga unë.

Ajo u zemërua me mua, dhe me shoqen e saj. Por unë tani e kam kuptuar se marrëdhënia jonë nuk po funksiononte dhe nuk kishte qenë për një kohë të gjatë.

Ajo i dha fund lidhjes sonë dhe më largoi para tre javësh. Mendova se mund të filloja të kërkoj dikë për një lidhje të re menjëherë, por koka ime është e mbushur me mendime për mikën e saj. A duhet t`i tregojë asaj, ose a është shumë herët?

Përgjigja e Psikologes:

Ish juaj është ndarë me ju kështu që ajo nuk ka të drejta të vendosur më për ju, është në rregull që ju të keni një lidhje tjetër, edhe nëse është me miken e saj.

Por një gjë është e sigurt, ajo kurrë nuk do të flasë me asnjërin prej jush.

A jeni gati gati emocionalisht për të ecur përpara? E di se seksi ishte i mrekullueshëm, por kur një marrëdhënie afatgjatë përfundon, duhet kohë për t’u përshtatur për të qenë beqar.

Pjesa më e madhe e kohës dhe energjive tuaja gjatë vitit të kaluar janë fokusuar në përpjekjen për ta ish tuajin. Shpesh është më mirë të jesh vetë për një kohë para se të jeni gati të lidheni përsëri.

Jeta juaj shoqërore u ndal në momentin kur ishit me ish tuaj dhe tani është koha për tu shoqëruar me shokët e vjetër, të filloni të takoni njerëz të rinj dhe të bëni gjëra të reja.

Pastaj do të shihni shoqen e ish-it në kontekst dhe do të jeni më në gjendje të vendosni nëse ajo është me të e duhura për ju.