14:51 / E Martë, 23 Tetor 2018 / indeksADMonline

Ekspozita e istogasit merr vëmendjen e mediave botërore

Artisti kosovar Pajtim Osmanaj ka marrë vëmendjen e mediave botërore që raportojnë për artin e kulturën.

Ekspozita e tij e hapur në muajin maj të këtij viti dhe e cila do të qëndrojë e hapur deri në fund të tetorit, është cilësuar si një prej ekspozitave që duhet të përcillen në Amerikë, sipas Art Net News.

Dy punët artistike sjellin nostalgjinë e Pajtimit, dy piktura gjigante. Titulli ‘nostalgia’ për topografinë e Evropës Lindore është ndërtuar me shtresa letre të grisura, duke qëndruar në kontrast me pjesën ku janë vendosur.