22:17 / E Hënë, 24 Shtator 2018 / indeksADMonline

FSK po bëhet gati për Ushtri, nuk i ndalë stërvitjet

Ditë më parë Qeveria e vendit ka proceduar projektligjin për transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës.

Kështu, Forca e Sigurisë së Kosovës këto ditë veçse ka nisur stërvitjet me grupe të ndryshme, kjo me qëllim që të jenë sa më të përgatitur në të ardhmen.

Derisa një grup i ushtarëve ndodhen në Shqipëri ku edhe po kryejnë një super- stërvitje nga NATO, disa të tjerë po kryejnë stërvitje në kampin “Bondsteel”, në Ferizaj nga KFOR-i.

Gjatë këtij, trajnimi FSK kanë mësuar për lëvizjet individuale, teknikat e kujdesit mjekëor dhe gamën e sulmeve të shpërthimit të granatës duke pastruar një shtëpi në fushën dhe navigimin e tokës.

Vlen të kujtojmë faktin se përfaqësues të institucioneve të Kosovës tashmë kanë nisur procedurat për transformimin e FSK-së, pavarësisht se kjo mund të përdoret si argument nga Serbia, se ushtria po bëhet pa pëlqimin e serbëve të Kosovës./Indeksonline/

Pamje që ngjallin emocione, super stërvitje e FSK-së nga NATO