23:50 / E Mërkurë, 20 Janar 2021 / I.S

Gattuso i madh: Insigne nuk është fajtori për humbjen tonë!

Gennaro Gattuso tha se Lorenzo Insigne të mos mendojë se Napoli humbi për shkak të penalltisë. ‘Juventus kishte më shumë shanse në finalen e Coppa Italia.’

Ishte një mbrëmje pikëlluese në stadiumin Mapei në Reggio Emilia, pasi Lorenzo Insigne kishte mundësinë për të barazuar pas golit të Cristiano Ronaldos, por kapiteni gjuajti një penallti të gjerë në shenjë.

“Unë duhet të falënderoj lojtarët e mi, pasi ata bënë atë që na duhej. Ata ishin pak të ndrojtur, veçanërisht në pjesën e parë, por reaguan ndaj golit, ”tha Gattuso për RAI Sport.

“Këto gjëra mund të ndodhin, unë i përgëzoj për përpjekjet e tyre. Ne mund të kishim bërë diçka më shumë ndoshta, por e dimë që këto situata janë të vështira “.

Insigne ishte në përmbytje lotësh pasi humbi goditjen e shënuar që do të ishte goli i tij i 100-të në Napoli.

“Në një lojë kaq të rëndësishme, mund të kesh pak fat të keq dhe kjo përfshin një penallti të humbur, por pritja për Lozano në minutën e 94 ishte e pabesueshme.

“Ne fitojmë dhe humbasim me të gjithë në ekip, Lorenzo nuk duhet të mendojë se kemi humbur për shkak të tij, pasi kjo thjesht nuk është e vërtetë.

“Këto dy skuadra respektuan njëra-tjetrën, ishte një ndeshje taktike taktike, asnjëra palë nuk kishte shumë mundësi shënimi. Nuk ishte perfekte nga asnjëri prej nesh. Ata u përpoqën të përdorin ritmin e sulmuesve të tyre, por ne bllokuam hapësirat shumicën e kohës” deklaroi Gattuso.