15:19 / E Martë, 24 Prill 2018 / indeksADMonline

GjermanA�t hapin fabrikA� gjigante nA� Serbi, punA�sohen 11.000 persona! (Foto)

KompanitA� gjermane janA� duke vazhduar edhe mA� tutje investimet nA� Serbi. SA� fundmi, A�shtA� firma e njohur a�?Leona�?-i e cila ka a�?derdhura�� miliona euro nA� shtetin serb.

NdA�rsa, tanimA� A�shtA� konfirmuar qA� janA� nA� fazA�n e fundit tA� hapjes tA� njA� fabrike tA� re nA� Nish. a�?Do tA� jetA� objekt gjigant i prodhimit dhe do tA� punA�sohen nA� mes 11 dhe 12 mijA� njerA�za�?, thotA� gjermani Klemens Saks, drejtori i PA�rgjithshA�m.

Ai ka treguar edhe pA�r ndA�rtimin e njA� fabrike tjetA�r nA� KralevA�, qA� merret me prodhimin e fibrave optike dhe kabllove, transmeton Indeksonline

Firma a�?Leonia�? pA�r herA� tA� parA� A�shtA� futur nA� Serbi nA� vitin 2009.

PA�rpos SerbisA�, kjo kompani e fuqishme gjermane aktualisht A�shtA� duke ndA�rtuar edhe gjashtA� fabrika nA� botA�: MeksikA�, KinA�, Bullgari, Tunizi dhe Paraguaj.

“Leoni”, me seli nA� Nuremberg – Gjermani, ka 93 fabrika nA� 31 shtete.

VetA�m vitin e kaluar e njA�jta kishte tA� ardhura prej 4.9 miliardA� eurosh nga shitjet, ndA�rsa nA� Serbi, nA� vitin 2017, arriti eksportin nA� vlerA� prej 145 milionA� euro.

Sipas statistikave zyrtare del se a�?Leonia�? A�shtA� nA� listA�n e 10 eksportuesve mA� tA� mA�dhenj nA� EvropA�, pA�r vitin e kaluar.A� /Indeksonline/