10:49 / E Premte, 20 Tetor 2017 / indeksADMonline

Hani këtë dhe do ju zërë gjumi menjëherë

Shumë njerëz po ju dretojhen ilaçeve që gjenden shumë lehtë në farmaci dhe harrojnë se ka edhe disa mjekime natyrale të cilat kanë të njëjtin funksion dhe nuk kanë efekte anësore. Për shembull, mjalti, një mjekim popullor, është më i ëmbël se sheqeri por është më i shëndetshëm se ai. Është një kombinim i dy sheqernave, të cilat i treten shumë më shpejt nga trupi ynë.

Sipas një studimi mjalti ka aftësi për të ndihumar ata që vuajnë nga pagjumësia.

Para së gjithash ajo i jep sasinë e duhur të glukozës mëlçisë gjatë natës kur trupi është duke pushuar dhe nivelet e sheqerit janë të ulëta.

Gjatë ditës trupi konsumon 10 gram glykogjen në një orë, duke i lënë depozitat e sheqerit të ulta gjatë natës.

Benefitet e mjaltit:

Nxit imunitetin
Pajis trupin me vitamina, minerale dhe antioksidantë
Ka veti antibakteriale dhe antifungale
Ngre nivelet e energjisë dhe redukton lodhjen
Mbështet rritjen e baktereve të dobishme në zorrë
Stimulon humbjen e peshës. Për rezultatet më të mira, çdo mëngjes pini ujë të ngrohtë me mjaltë dhe limon
Edhe pse mjalti ka më shumë kalori sesa sheqer, ai mbështet tretjen e yndyrës së ruajtur në trup kur konsumohet me ujë të ngrohtë
Përmirëson rrjedhjen e gjakut, e cila nga ana e tij parandalon sëmundjet e zemrës
Lehtëson dhimbjet e fytit
Përmirëson shikimin. Përzieni dy lugë mjaltë me lëng karrote dhe pini në mënyrë të rregullt
Përmirëson tretjen dhe ndihmon në trajtimin e zbaticës së acidit
Redukton inflamimin dhe dhimbjet
Alkalizon nivelin e pH në trup
Dezinfekton plagët dhe zbut djegiet. Përziejeni mjaltin me hudhër dhe vendosni paste mbi plagët
Vret bakteret që shkaktojnë puçrra fytyre./Shije.al