14:15 / E Mërkurë, 18 Tetor 2017 / indeksADMonline

Kjo perime rregullon çdo problem në trupin tuaj!

Panxhari i kuq ka shumë veti shëndetësore dhe duhet të ketë një vend të veçantë në dietën tuaj. Panxhari është një rrënjë e ëmbël që është e mbushur me vitamina dhe minerale. Këto mund të përdoren nëpër sallata, supa dhe vakte të ndryshme.

Gjithashtu mund të pini duke bërë një smoothie dhe kështu mund ta kombinoni dhe me fruta ose perime të tjera dhe do bëhet më e pëlqyeshme për ata që nuk e parapëlqejnë panxharin.

 

Studimet kanë treguar se benefitet shëndëtësore të panxharit përfshijnë:

Janë antiinflamatore. Pra, parandalojnë sëmundje të ndryshme
Parandalojnë sëmundjet e zemrës. Ka sasi të larta të vitaminës B9 dhe ka një efekt terapeutik për zemrën.
Përmirësojnë staminën dhe performancën atletike.
Detoksifikon mëlçinë dhe veshkat tuaja
Përmirëson aftësinë njohëse
Parandalojnë dementian
Parandalon kancerin.Shije.al