23:49 / E Premte, 05 Tetor 2018 / indeksADMonline

Hotelet e VIP-ave, nga Giorgio Armani te Cristiano Ronaldo

Dubai, New York, Ibiza: njihuni me hotelet e disa protagonistëve të mëdhenj të grupit jet

Francis Ford Coppola nuk kishte asnjë dyshim dhe zgjodhi Italinë. Lionel Messi ka një hotel në Ibiza dhe CR7 ka zgjedhur vendin amë në Portugali. Këtu janë hotelet dhe vendpushimet nëpër të cilat drejtorët, aktorët dhe kampionët e sporteve të mëdha kanë investuar një pjesë të vogël të pasurisë së tyre.

Në vitet e fundit, ka shumë të famshëm, të cilët kanë hyrë në këtë aventurë dhe motor kërkimi dhe krahasimi për hotelet dhe llojet e tjera të akomodimit. Hotelscan.com ka zgjedhur hotelet më të mira në botë të menaxhuara nga njerëz të famshëm.

Cristiano Ronaldo. Pestana CR7 Hotel (Portugali) – Ylli i futbollit botëror ka dy hotele në Portugali me grupin e hotelit Pestana, një në qytetin e tij, Funchal, në Madeira, në Praça do Mar, një tjetër në Lisbonë, në zemër të qendrës historike, në rrethin elegant Baixa. Që të dy kanë një audiencë të re, mes moshës 18 dhe 35 vjeç, atyre që janë të njohur me teknologjinë dhe zbulimet më të fundit digjitale që shfaqen kudo. Dhomat janë të ndara në tre lloje: CR, CR Superior dhe Suite CR7, të fundit të pajisura me HDTV 48 inç, PlayStation 4, syze për realitet virtual. Por, ajo që është më e habitshme është “marka e krishterë” që karakterizon zona të ndryshme të hoteleve, të personalizuara nga lojtari me pëlqimi e tij, si ashensorë, të cilat tregojnë momente të ndryshme të karrierës së tij dhe mbështetjen e tifozëve që bërtasin në stadium.

Robert De Niro. Greenwich Hotel (SHBA) – Hotel Greenwich është një hotel madhështor me 88 dhoma në pronësi të Robert De Niros, në Nju Jork, në lagjen Tribeca. Pas fasadës së saj të mahnitshme me tulla të kuqe, aktori ofron dhoma të mobiluara në mënyrë të imët me artikuj luksozë nga e gjithë bota. Dhomat kanë një kombinim stilesh: nga tibetianët, me qilima të mëndafshta të punuar me dorë, te marokenët, me pllaka me ngjyrë, dhe disa kanë një ‘fireplace’. Ekziston edhe një bibliotekë e pasur, një oborr me pemë, një restorant italian, Locanda Verde dhe Shibui Spa.

Robert Redford. Sundance Mountain Resort (USA) – Aktori amerikan dhe regjisori Robert Redford krijuan Festivalin e Filmit të Pavarur Sundance në fillim të viteve 1980, një ngjarje vjetore e mbajtur në Park City, pranë Salt Lake City, Utah, USA . Në këtë mjedis idilik ai gjithashtu themeloi Sundance Mountain Resort. Kompleksi malor piktoresk ndodhet në këmbët e maleve shkëmbore, ka 98 dhoma dhe shtëpi të shpërndara në një pyll dhe të ndryshme nga njëri-tjetri; ndoshta më e çuditshme është “Shtëpia e Pemës” e ndërtuar në pemë, me një dizajn modern që kombinon natyrën dhe luksin. Prona ofron një gamë të gjerë të aktiviteteve në natyrë të tilla si rafting, hipizëm, peshkim, ski dhe shumë më tepër. Është gjithashtu e vlefshme të provosh ofertën e ndryshme të kuzhinës në dy restorantet e saj.

Lionel Messi. MiM Sitges dhe MiM Ibiza Es Vivé (Spanjë) – Edhe ylli i futbollit argjentinas ka zinxhirin e hotelit të quajtur MiM dhe zotëron dy hotele. MIM Sitges është e vendosur 120 metra nga Sitges Beach në Katalonjë, ka 77 dhoma, 300 metra katror të dhomave të jetesës, një banjë me një qark hidroterapi, kabina për çifte dhe trajtimet e oksigjenit dhe një tarracë tavanë me pishinë bar me pamje panoramike. Disa muaj më parë, lojtari e zgjeroi zinxhirin e tij me blerjen e MiM Ibiza Es Vive të famshëm në ishullin Balearic. Shëtitje një minutë nga plazhi, ky hotel elegant me dizajn të guximshëm dhe të sofistikuar art deco përmban 52 dhoma ekskluzive dhe suita luksoze me një pishinë fantastike në natyrë.

Giorgio Armani. Armani Hotel (Dubai) – Italia ka edhe të famshmin e saj në botë që zotëron hotele jashtë vendit, projektuesi i famshëm i modës, Giorgio Armani, është pronar i Armani Hotel Dubai që zë 11 kate të veçantë në Khalifa në Dubai (Emiratet e Bashkuara Arabe). Disa prej tyre kanë një ballkon me pamje madhështore të Gjirit Arabik dhe Shatërvanit të Dubait, i njohur për shfaqjet e saj të ujit, tingujt dhe dritat. Në shtatë restorantet ju mund të mësoni dhe shijoni nga gastronomia më e famshme dhe interesante e Planetit, Indisë, Japonisë, Francës, Mesdheut dhe, natyrisht, kuzhinës italiane.

Gloria Estefan. Costa d’Este Beach Resort (USA) – Singer Gloria Estefan dhe burri i saj ishin të hipnotizuar kur panë nga zona North Palm Beach e Vero Beach, Florida, të cilët kanë vendosur të hapin Kosta d’Este Beach Resort dhjetë vjet më parë. Është një hotel me pajisje shtetërore dhe një shërbim të jashtëzakonshëm. Hoteli ndodhet në Vero Beach, në qytetin bregdetar të Floridës, i njohur edhe për atmosferën e tij kulturore dhe artistike gjatë gjithë vitit. Resorti ka dhoma elegante dhe një bar të famshëm për mojitosin e saj dhe një pishinë pafund që duket se përzihet me valët që rrëzohen pak metra larg në plazhin privat të hotelit. Aty ju mund të shijoni scuba diving, surfing dhe peshkim në det të thellë, dhe ka disa kurse golfi prestigjioze aty pranë.

Francis Ford Coppola. Palazzo Margherita (Itali) – Drejtori i njohur i filmave si “The Godfather”, “Apocalypse Noë” ose “Dracula”, Francis Ford Coppola, ka një pallat të shekullit të nëntëmbëdhjetë në qytetin italian të Bernalda (Matera), aty ku ka lindur gjyshi i tij. Pallati është shndërruar në një hotel, duke përzier stilin barok dhe maroken për dekorimet. Për më tepër, pasi të keni parë çdo mbrëmje disa nga 300 filmat dhe dokumentarët italianë të koleksionit privat të regjisorit, mund të zgjidhni se ku të darkoni, në kopshtin e mrekullueshëm të brendshëm të mbrojtur nga Zyra e Trashëgimisë Kulturore, Cinecittà Bar apo edhe në kuzhinë, kuzhinierët përgatisin enët më të rafinuara. Francis Ford Coppola jo vetëm që zotëron këtë hotel në Itali, sipas Hotelscan gjithashtu zotëron shtëpizë Blancaneaux dhe Turtle Inn në Belize, La Lancha në Guatemala dhe Jardín Escondido në Argjentinë.

David Copperfield. Musha Cay (Bahamas) – Iluzionisti i famshëm ka blerë Musha Cay në Bahamas, një ishull prej 150 hektarësh me bimësi tropikale, plazhe me rërë të bardhë dhe ujëra kristal të qartë dhe bruz. Copperfield ka vendosur ta kthejë këtë parajsë tokësore në një nga komplekset më luksoze private në botë:  vetëm 24 vizitorë janë të lejuar, për më tepër është një vend për pak njerëz, një vendpushim me 5 vila luksoze të zbukuruar nga magjistari vetë me vepra arti dhe antike që ai ka blerë në të gjithë botën. Përveç kësaj, çdo vilë ka plazhin e vet privat, butlerët, trajnerët personalë, kuzhinierët dhe udhëzuesit. Çmimi, i cili për suita arrin 49 mijë euro për një natë, është gjithashtu një britmë.

29 shtator 2018 (gazeta-Shqip.com)