23:55 / E Enjte, 15 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Jaguar shënon shitje të mëdha me modelin elektrik

Në tetor, Jaguar ka shitur 1200 kopje të crossover I-Pace, e cila është shitja më e mirë mujore e këtij modeli që nga fillimi i saj në pranverë.

Për krahasim, në muajin gusht, vetëm 140 njësi të modelit I-Pace u shitën. Jaguar u bashkua me prodhuesit e makinave këtë vit me modelet elektrike. I-Pace elektrik dëshmoi se është konkurrent i markave premium nga Gjermania – Mercedes EQC, Audi E-Tron dhe BMW iX3 elektrik.

Megjithatë, lufta për konsumatorët nuk ishte e lehtë, kështu që në muajt e verës të vitit 2018 shitjet mujore arritën në vetëm disa qindra automjete, për të rritur në shtator në mbi 700 makina të shitura. Megjithatë, një rritje e madhe u regjistrua në tetor – për herë të parë në një muaj, mbi 1,000 makina u shpërndanë klientëve për herë të parë, kështu që shitjet e përgjithshme në vitin 2018 u rritën në 2,468 njësi të modelit I-Pace.

Në tetor, Jaguar shiti 13.764 makina në mbarë botën (të gjitha modelet), me rritjen e shitjeve me një normë vjetore prej 11.6%, që do të thotë se I-Pace është më i merituari për rritjen e vëllimit të shitjeve.

Jaguar I-Pace përdor bateri litium-jon me kapacitet prej 90 kWh dhe sipas të dhënave të fabrikës, autonomia maksimale e lëvizjes varion nga 386 në 480 km. Nga ana tjetër, agjencia e pavarur amerikane EPA ka vlerësuar radiumin maksimal të lëvizjes në 354 km.

Jaguar I-Pace është mundësuar nga dy motorë elektrikë – secili në një bosht të vetëm të motorit – me një fuqi të kombinuar prej 400 kuaj fuqi. Fuqia transferohet në të gjitha boshtet. Koeficienti i rezistencës së ajrit është 0.29, dhe prodhuesi thotë se I-Pace përshpejton nga 0 në 100 km/h për 4.8 sekonda.

Ndërsa në treg të mos vijnë modelet e mëdha elektrike të treshes gjermane Mercedes, Audi, BMW, praktikisht i vetmi rival i vërtetë i Jaguar I-Pace do të jetë Tesla Model X.