23:22 / E Shtunë, 09 Qershor 2018

Jo vetëm për të ngrënë, frutat ju bëjnë edhe të bukur!

A e dinit? Ju mund të merrni vlerat e tyre të dobishme edhe pa i vënë ato në pjatë. Kozmetika ua mëson këtë

Fruti është një ilaç i vërtetë për shëndetin dhe një ushqim i domosdoshëm për mirëqenien dhe bukurinë tonë: vitaminat, mineralet dhe antioksidantët, me të cilat janë të pasura, japin një kontribut themelor në furnizimin e duhur të të gjithë përbërësve të nevojshëm për ekuilibrin tonë dhe për një pamje të freskët dhe të ndritshme. Nëse mënyra më e lehtë për t’i garantuar lëkurës sonë (por, edhe flokëve dhe thonjve) marrjen korrekte të këtyre substancave është të konsumojmë pesë racione të perimeve në ditë, është gjithashtu e vërtetë se shumë parime të shëndetshme mund të absorbohen drejtpërdrejt nga lëkura. Atëherë ja cilat fruta janë aleatët tanë më të mirë të bukurisë, duke filluar me ato të verës.

QERSHI, LULESHTRYDHE ETJ – Ngjyra e këtyre frutave tregon praninë e anthocyanins, pigmente të ngjyrës blu dhe të kuqe të errët me një fuqi të lartë antioksiduese. Këto substanca janë shumë të dobishme për të luftuar radikalët e lirë, përgjegjës për plakjen: prandaj janë shumë të dobishme për t’i siguruar lëkurës një pamje të freskët dhe të ndritshme që zgjat gjatë viteve. Dhe jo vetëm: anthocyanins janë gjithashtu të dobishme në parandalimin e shumë sëmundjeve degjenerative dhe për të zvogëluar brishtësinë e kapilarëve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, sidomos në gjymtyrët e poshtme.

KAJSIA – Ky frut i shijshëm ka vlera të rëndësishme hidratuese dhe zbutëse. Është i shijshëm, i tretshëm, freskues dhe përmban pak kalori (rreth 28 për 100 gram tul), një vlerë që e kthen atë në një ushqim të shkëlqyer për një meze të lehtë ndërmjet vakteve. Ajo është e pasur me minerale (duke përfshirë kalium, kalcium, natrium dhe fosfor) dhe vitamina, në veçanti vitamina A.  Në kozmetikë është shumë i përdorur vaji i marrë nga shtypja e bërthamës, shumë i përshtatshëm për kujdesin dhe hidratimin e lëkurës së ndjeshme. Fruti mund të përdoret gjithashtu edhe në përgatitjen e maskave: mjafton të përzieni disa fruta të pjekura dhe të aplikoni përzierjen në lëkurën e fytyrës, ndoshta pasi e keni ftohur në frigorifer. Duke shtuar disa pika të vajit të bajames dhe një lugë çaji mjalti në tul, prodhohet një produkt hidratues dhe freskues.

KOKOSI – Përveç fetave të freskëta që i përtypim në det, kokosi na jep një vaj të çmuar, i njohur gjithmonë për virtytet kozmetike dhe përdoret për kujdesin e fytyrës, trupit dhe flokëve. Një ngjeshje në flokë të thatë, para se të lani, ndihmon për t’i bërë flokët më të lëmuar, për t’i ushqyer thellësisht dhe për të parandaluar formimin e majave të dyfishta. Aplikuar në lëkurë, vaji i kokosit është një hidratues i shkëlqyer: i përzier me një lugë sheqer sheqeri, mund të përdoret për një lëkurë të butë. Është gjithashtu i dobishëm në kujdesin e këmbëve, veçanërisht për ata që vuajnë nga këmbët e plasaritura.

PAPAJA – Ky frut i shijshëm tropikal ka qenë i njohur për shekuj për vetitë e dobishme, si në përdorimin ushqimor, ashtu edhe në kozmetikë, aq sa është konsideruar si një paladin i rinisë së përjetshme. Siguron një furnizim të shkëlqyer të vitaminës C, beta-karotenit, flavonoideve dhe aminoacideve të tjera esenciale: të gjitha këto veti sigurojnë një veprim të shkëlqyer anti-agresiv dhe një efekt të mirë kundër njollave të lëkurës. Përveç kësaj, është një exfoliant efektiv dhe gjithashtu është e dobishme si një ndihmës për kujdesin e akneve. Enzimat, me të cilat janë të pasura, favorizojnë shërimin nga dëmtimet dhe skuqjet, promovojnë shërimin e plagëve dhe djegies, dhe janë të dobishme për të zgjatur efektet e depilimit: kremrat e bazuar në papainë, enzima kryesore që përmban ky frut, aplikuar pas trajtimit, qetësojnë acarimin e lëkurës dhe ngadalësojnë rigrupimin e flokëve.

KIVI – Edhe pse është kryesisht frut i dimrit, kivi është i disponueshëm gjatë gjithë vitit. Është shumë i pasur me vitaminë C, kështu që garanton një efekt të mirë antioksidues dhe anti-plakje. Kur fruti është shumë i pjekur, ndryshon shkallën e aciditetit, duke rritur më tej vlerat kozmetike: në këtë moment ne e përdorim atë për maska, madje duke i përgatitur në shtëpi, duke shtuar një sasi të vogël të vajit të ëmbël të bajames në tulin e disa frutave. Shumë i rëndësishëm është veprimi i farërave të vogla të errëta: është në to fuqia maksimale hidratuese që i siguron lëkurës një pamje të freskët dhe të ndritshme.

MOLLA – Së fundi, fruti më i thjeshtë dhe më i dobishëm, por po aq i çmuar dhe i dobishëm. Ajo është e pasur me përbërës aktivë, duke përfshirë pektin, vitaminat A, C, B1, B2, PP dhe E, beta-karotinë, hekur, acid limoni dhe malik, të cilat mbrojnë qelizat. Disa pika të lëngut të mollës mund të aplikohen në lëkurën e fytyrës për një efekt freksues (të mbahet për 5-6 minuta dhe pastaj të shpëlahet me ujë të vakët; pulpa e kombinuar me një lugë çaji sheqeri është e shkëlqyeshme për një lëkurë delikate për fytyrën dhe trupin; disa feta të mollës të gatuara në qumësht dhe të aplikuara si një qull në lëkurën e fytyrës kanë fuqi kundër rrudhave. Është gjithashtu një ndihmë e parë në minutën e fundit për një fytyrë të lodhur që duhet të kthehet në formë në kohë rekord: mjafton të aplikoni disa feta të frutave në lëkurën e fytyrës për një gjysmë ore dhe menjëherë fytyra do të duket më e freskët dhe më e relaksuar.

 

Temat:
Mos i humb