21:25 / E Diele, 21 Prill 2024 / FR

Kabineti izraelit i luftës do të takohet për të diskutuar situatën e pengjeve në Gaza

Kabineti izraelit i luftës ka planifikuar të mblidhet të dielën për të diskutuar përpjekjet për lirimin e pengjeve të mbetura të mbajtura në Gaza, sipas një zyrtari izraelit.

Në një deklaratë të lëshuar nga Zyra e Shtypit e Qeverisë për të shënuar Pashkën të dielën, Netanyahu tha: “Këtë natë, 133 nga vëllezërit dhe motrat tona të dashura nuk ulen në tryezën Seder dhe janë ende të burgosur në ferrin e Hamasit”.

Netanyahu akuzoi Hamasin për refuzimin e propozimeve për një marrëveshje pengjesh “përgjithësisht” dhe tha se Izraeli së shpejti do të japë “goditje shtesë dhe të dhimbshme” dhe do të rrisë “presionin ushtarak dhe politik” ndaj Hamasit për të liruar pengjet.