Zgjidh gjuhën

Kampioni i Botës: Wilder është një racist

Deontay Wilder është emërtuar një “racist” nga shoku i tij i boksit, Billy Joe Saunders.

Amerikani i peshave të rënda i cili siguroi një fitoren mahnitëse për dhjetë raunde me KO kundër Luis Ortiz në fundjavë, filloi një sulm verbal të nxituar ndaj promotorit Eddie Hearn.

Bomberi i Bronztë tha se Hearn ishte “vetëm një burrë i bardhë që “mjel” një njeri të zi” në lidhje me marrëdhëniet e tij të punës me kampionin i IBF, IBO dhe WBO.

Dhe komentet kanë tronditur kampionin e peshave të mesme të WBO-së, Saunders.

Duke folur për iFL TV ai tha: “Ai është një racist. Mendoj se personalisht ai është. Pyetje në lidhje me nxitësit që përdorin luftëtarë, ai ka një copë çip në shpatullën e tij”.

“Kur i lexova, mendova se nuk mund ta thoshit këtë, unë kam shokë nga të gjitha kombësitë e ndryshme dhe nuk mund të dalësh dhe të thuash këtë, është joprofesionale”, shtoi Saunders. /IndeksOnline/

 

 

Të fundit nga IndeksOnline