14:36 / E Premte, 21 Shtator 2018 / indeksADMonline

Këshilla shtëpie, përmirësoni pjesët e dëmtuara

Për t’u dukur bukur dhe të shkëlqeni me pamjen tuaj, ju nuk keni nevojë të shpenzoni para në trajtime të shtrenjta kozmetike ose të bleni produkte të kushtueshme.

Ka disa truke të grimit, stilit dhe kombinimeve të cilat mund të duken qesharake në fillim, por realisht duken bukur dhe kursejnë para.

Disa nga to mund t’i gjeni më poshtë, transmeton Indeksonline.

Largohuni  thinjat nga flokët

Është shumë e lehtë të heqësh qafe këtë ton të tmerrshëm të flokëve.

Do t’ju duhet:

Përafërsisht 2 gota me uthull të bardhë
10 pika të ngjyrosjes së ushqimit blu
3-4 pika të ngjyrosjes së ushqimit të kuq.

Lani flokët si zakonisht. Përzieni të gjitha përbërësit dhe aplikoni në flokët tuaj.

Bëni vetullat të rriten më shpejt

Për ata që duan të ndryshojnë formën e vetullave ose thjesht duan t’iu rriten më shpejt. Natyrisht, gjithçka varet nga karakteristikat e trupit tuaj, por ne mund të përpiqemi ta shpejtojmë procesin.

Do t’ju duhet:

Vaj pluhur
Mbulesa pambuku
Çdo mbrëmje para se të shkoni në shtrat, përdorni vaj pluhur në vetullat tuaja.

Hiqni çamçakëzin nga flokët pa dhimbje

Kjo metodë do t’ju ndihmojë të heqni qafe e çamçakëzin vetëm për disa minuta.

Do t’ju duhet:

Gjalpë që përmban një sasi të madhe yndyrë
Një lidhëse e flokëve
Një furçë dhëmbësh
Nje peshqir

Intensifikoni hijet e syve

Shtoni pak vëllim në flokët tuaj pas aplikimit të shamponit të thatë

Nëse doni efektin më të mirë nga shampo të thatë, zbatoni atë përpara kohës së gjumit. Një gjumë i plotë i natës lejon që pluhuri të zhytet tërësisht dhe ju do të zgjoheni me flokë voluminoze.

Do t’ju duhet:

Shampo kimik
Kjo metodë është përshkruar këtu.

Largoni çimet e padëshiruara

Këtu është një mënyrë interesante për të hequr qafe çimet e padëshiruara.

Do t’ju duhet:

1 lugë miell
1 lugë gjizë
Një majë e shafran i Indisë

Përzieni të gjithë përbërësit. Nëse keni vështirësi, shtoni pak ujë. Aplikoni përzierjen në lëkurën tuaj me lëvizje rrethore masazhesh. Prisni derisa maskë të thahet dhe ta largoni atë.

Zbardhoni dhëmbët tuaj

Zbardhja profesionale është një procedurë mjaft e shtrenjtë. Për fat të mirë, ju mund të bëni gjithçka vetë në shtëpi.

Do t’ju duhet:

Një copë fletë metalike
Pastë dhëmbësh
Sode buke
Merrni një copë fletë metalike dhe vendosni pastë dhëmbësh tek ajo. Pastaj spërkate pastën e dhëmbëve me sode buke dhe mbuloni të gjithë dhëmbët me fletë metalike. /Indeksonline/.