22:26 / E Diele, 05 Gusht 2018 / indeksADMonline

KFOR-i flet për situatën e krijuar te liqeni i Ujmanit

Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka deklaruar se ka bërë të ditur se nuk ka bllokim të digës së Ujmanit.

Ata gjithashtu,përmes kësaj deklarate kanë siguruar qytetarët e Kosovës se situata është e qetë dhe nën kontroll dhe se KFOR është këtu për të ofruar sigurinë.

“KFOR po kryen detyrën e saj normale nën mandatin e rezolutës 1244. Nuk ka  bllokim të digës së Gazivodës, KFOR-i nuk ka marrë kontrollin mbi digën dhe ndonjë hidrocentral. Situata është e qetë dhe nën kontroll. KFOR është këtu për të mbrojtur të gjithë qytetarët në Kosovë”,  thuhet në deklaratën e KFOR.

Ndryshe, gjatë ditës së djmeshme, Indeksonline ka qëndruar  në veri të vendit ku edhe ka realizuar disa fotogarfi të pjestarëve të KFOR-it të cilët ishin pozicionuar përgjat këtij liqeni që gjendet në komunën e Zubin Potokut. /Indeksonline/

Liqeni i Kosovës që po tenton ta marrë Serbia, po ruhet nga forcat amerikane (Foto)