12:45 / E Premte, 02 Shkurt 2018 / indeksADMonline

Ky është Jaguar F-Type më i shpejtë ndonjëherë

Lister, është një kompani britanike, e cila mirret me makina të garave dhe së fundmi edhe makina rrugore, ka modifikuar modelin Jaguar F-Type, tani me 666 kuajfuqi.

Bazuar në një F-Type R Coupe, Lister do të ndërtoj vetëm 99 njësi, me një çmim prej 139,950 funta.

Faturuar si makina më e shpejtë, më e fuqishme dhe më luksoze që ka ndërtuar ndonjëherë, ky F-Type do të prezantohet më 15 shkurt në Londër.

Megjithëse pamja e jashme tashmë është zbuluar, detajet e plota nuk janë bërë të ditura ende.

Ajo çfarë dihet është se shpejtësinë 0-100 km/orë e arrin për 3 sekonda dhe ka një motor 5.0 litra supercharged V8.

Kjo nuk është hera e parë që Lister dhe Jaguar kanë punuar së bashku. /IndeksOnline/