16:01 / E Premte, 20 Prill 2018 / indeksADMonline

“Le Professeur” dhe Arsenali i tij i dashur nga shkrimtarA�t e artistA�t anglez

ArsA?ne Wenger, duke nisur nga sezoni i ardhshA�m nuk do tA� jetA� mA� trajner i Arsenal, post qA� mbante prej vitit 1996.

NA� botA�n e pamA�shirshme tA� humorit banal dhe vrerit falas tA� rrjeteve sociale, pA�r shumA� tA� rinj njihet si objekt memesh.

NA� tA� vA�rtetA� “Le Professeur” A�shtA� njA� nga personazhet revolucionarA� tA� futbollit anglez kur nA� gjysmA�n e parA� tA� periudhA�s si trajner i “topA�injve” tA� LondrA�s krijoi njA� skuadA�r spektakolare, zbavitA�se e fituese, duke rivalizuar denjA�sisht me njA� kundA�rshtar shumA� tA� fortA� si Manchester United i Alex Ferguson.

3 herA� kampion me skuadrA�n e dashur nga artistA�t dhe shkrimtarA�t anglezA�, kulmi i francezit nA� krye tA� Arsenal qe sezoni 2003-04, kur kampionati u fitua pa as edhe njA� humbje tA� vetme. Ekipi meritoi nofkA�n “The Invincibles” duke thyer njA� rekord tA� vendosur nga Preston North End 115 vjet para Arsenal (1888-89).

Formacioni: Lehmann, Lauren, Campbell, TourA�, Ljungberg, Vieira, Gilberto, PirA?s, Bergkamp, Henry.

PA�r Wenger edhe 7 FA Cup tA� fituara dhe njA� finale Champions e humbur ndaj Barcelona-s sA� Ronaldinho-s mA� 2006.