10:40 / E Mërkurë, 03 Janar 2018 / indeksADMonline

Mbretëresha Elizabetë “bashkohet” me kurorën e cila e bëri atë Mbretëreshë (Foto)

Gjashtëdhjetë e pesë vjet më parë, ajo u vendos në krye si princesha Elizabeth 27-vjeçare, duke sinjalizuar momentin që ajo u bë Mbretëreshë .

Tani, për herë të parë që nga kurorëzimi i saj në vitin 1953, Madhëria e saj është ribashkuar me kurorën e shkëlqyeshme – por pak të parë nga publiku – St Edward’s, shkruan dailymail, transmeton Indeksonline.

Ndonëse shumë e shoqërojnë monarkinë britanike me Kurorën e Perandorisë Shtetërore – normalisht në sport në Hapjen e Parlamentit – Kurora e Shën Edwardit është përdorur nga Kryepiskopi i Canterbury në momentin aktual të kurorëzimit.

E bërë për Charles II në vitin 1661 nga argjendari i Kurorës, Robert Viner, ishte një zëvendësim për kurorën origjinale, mesjetare, e cila ishte shkrirë më 1649 nga deputetët dhe mendohej se datonte në shekullin e 11-të, shenjtori mbretëror, Edward The Confessor , mbreti i fundit anglo-sakson i Anglisë.